Bağımsızlık sonrası Kazakistan'ın dış politikası
Post-independence Kazakhstan?s foreign policy
- Tez No: 306692
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GİRAY SAYNUR BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinin bölgesel olarak yürüttükleri ya da küresel olarak yürütmeye çalıştıkları politikaları daha etkin hale getirmeleri için bölgede yükselen etkin politika uygulamaya başlayan Kazakistan incelenmiştir. Diğer Türk Devletlerinin kendi dış politikalarını yönlendirmelerinde Kazakistan'ın onlara bir pusula gibi yardımcı olacağı düşüncesiyle bu çalışma yapılmıştır. Kazakistan Cumhuriyetinin Diğer Türk Devletlerinden daha aktif olarak küresel politikalarda yer alma çabaları incelenmiş, uluslararası örgütlerdeki etkin olma çabaları incelenmiş, bütün dünyanın önemsediği Avrasya bölgesi içinde yer alması ve bu sebeple bölgede oluşturulması gereken örgütlerin kurulmasındaki Kazakistan'ın önderliği incelenmiş, ayrıca bölgede etkisini hissettiren küresel güçler ve küresel örgütlerle yürüttükleri küresel ve bölgesel ilişkiler çalışmamızın konularından en önemsediklerimiz arasındadır. Bu kapsamda çalışmada öncelikle Kazakistan Cumhuriyeti'nin bağımsızlıktan önceki siyasi durumu incelenmiş ve Kazakistan devletinin bağımsızlığa doğru gelirken yaptığı mücadele, izlediği tutum incelenmiştir. Bunun sonucunda XV. yüzyıldan başlayarak XX. Yüzyıl sonuna kadar süren bağımsızlık mücadelesi incelenmiştir. İkinci bölüm, Kazakistan Cumhuriyetinin nasıl bağımsız olduğu, bağımsızlık sonrası devletin uygulamış olduğu iç ve dış politikayı içerir. Üçüncü bölümde, Kazakistan'ın komşuları ile yürütmüş olduğu politikalar incelenmiştir. Rusya ile askeri alanda, Kazakistan'daki Rus nüfusu, ekonomik ve ticari ilişkiler gibi birçok alanda yapılan ilişkiler araştırılmıştır. Çin ile sınır ve güvenlik sorunları, enerji ve Pazar arayışı konusu, sınırı aşan su sorunu gibi alanlardaki ilişkiler incelenmiştir. Özbekistan ile sınır sorunu, ekonomik ilişkiler gibi konular irdelenmiştir. Kırgızistan ve Türkmenistan ile ekonomik ilişkiler incelenmiştir. Dördüncü bölüm, Kazakistan'ın dış politikasında küresel ve bölgesel aktörlerin ne derece de rol aldığı konusunu içerir.Bu bağlamda ABD'nin, Avrupa Birliği ülkelerinin, Rusya'nın, Çin'in,Türkiye'nin bölgedeki Kazakistan ile yürüttüğü karşılıklı ilişkiler incelenmiştir. Son olarak Kazakistan'ın küresel ve bölgesel örgütlerle olan ilişkileri incelenmiş ve örgütlerle ilişkilerini dış politikasına nasıl yansıttığı konusu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Kazakhstan which starts to implement the effective policy in his region in order to potentiate the policies which central Asia Turkish republic tries to conduct regionally or globally is searched. This survey is conducted in the contemplation of that Kazakhstan will help the other Turkish states lead their own foreign policies like a compass. it is analyzed the efforts of attending to the global policies of Kazakhstan as more active than other Turkish states, of being found in the international organizations and Kazakhstan is found in the Eurasian region which all the world pays attention so it is investigated the leadership of Kazakhstan in establishing the organizations which needs to constitute in this region. At the same time, the global and regional relations carried out with the global forces and global organizations which make feel its impact in the region are among the most important issues of our study It is examined the pre-independence political condition of Kazakhstan, the attitude towards and the struggle for independence. As a result of this investigation, it is examined the independence struggle lasting from XV. Century to XX. Century. The second section includes how Kazakhstan gets his independences and the foreign and domestic policies implemented by the state post- independences. The third section includes the policies which Kazakhstan implements with his neighbors. It is evaluated the relationships many areas such as military, the Russian population, economic and trade relations. The border and security issues with china, the energy and market issues, and the water problem exceeding the border are investigated, also the border problem with Uzbekistan and economic relationship. It is examined the relationships with Kyrgyzstan and Turkmenistan. The fourth section includes what extend the regional and global actors take the role in the Kazakhstan?s foreign policy. In this context, it is examined that the mutual relations which the United States, European Union countries, Russia, China, Turkey carries out with Kazakhstan. Finally, it is given information about Kazakhstan's relations with the global and regional organizations and how he reflects the relations with the organizations on the foreign policy.