Dağlık Karabağ sorunu bağlamında Türkiye-Azerbaycan-Ermenistan İlişkileri
In the context of Nagorno-Karabakh question the relationships between Turkey-Azerbaijan-and-Armenia
- Tez No: 306691
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GİRAY SAYNUR BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Dağlık Karabağ sorunu Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki en büyük Problemdir. Bu sorun çözülmediği müddetçe iki ülke arasında iyi ilişkiler kurulması mümkün görülmemektedir.Dağlık Karabağ sorununa çözüm bulunamamasının sebepleri çeşitlidir. Çünkü bölgedeki huzursuzluklardan fayda uman taraflar (küresel güçler) bulunmaktadır. Ayrıca Azerbaycan ile Ermenistan, sorunun çözümü için ödün vermemektedirler. Sorunun çözümü için Ermenistan tarafının da Azerbaycan tarafının da ödün vermesi gerekmektedir. Sebepler böylece uzayıp gitmektedir. Sebepler uzadığı kadar çözüm de uzamaktadır. Dağlık Karabağ sorununa bir türlü çözüm bulunamamaktadır.Dağlık Karabağ sorunu Azerbaycan ile Ermenistan arasında olduğu kadar tüm dünyanın da bir sorunudur. Dağlık Karabağ sorunu, Soğuk Savaş'ın hemen bitiminde ortaya çıkmış ve günümüze kadar sürmüştür. Azerbaycan da Ermenistan da Dağlık Karabağ üzerinde hak iddia etmektedirler. Azeriler, buranın kendi kadim yurtları olduğunu söylemektedirler. Ermenistan tarafı da ?Büyük Ermenistan? İdealarının bir tezahürü olarak burayı istemektedir. Bölge için geçmişte çok kan dökülmüştür. Uluslararası kuruluşlar da sorunun çözümü için çaba göstermişlerdir. Ancak çoğu zaman bu çabalar bir sonuç vermemiştir. Dağlık Karabağ sorunu günümüzde bir ?donmuş kriz? olarak varlığını sürdürmekte ve sürdürmeye devam edecek gözükmektedir.Türkiye her durumda Dağlık Karabağ konusunda Azerbaycan'ı desteklemektedir. Azerbaycanlılar bundan müteşekkir kalmakta ve her fırsatta takdirlerini bildirmektedirler. Onlar da Türkiye'yi bölgedeki önemli büyük projelere katmak suretiyle ödüllendirmektedirler.
Özet (Çeviri)
The Nagorno-Karabakh question is the most important problem between Azerbaijan and Armenia. If it is not found a solution for this question, then establishing good relationships between Azerbaijan and Armenia can be not possible.Why a solution can not found for the Nagorno-Karabakh question; we can say the reasons are various. Because there are several parts (of global powers) that appealed to problematic environments in that region. Also both Azerbaijan and Armenian sides make not concessions to resolve the question. For the resolution of question both Armenian and Azerbaijan sides must make concession. So on reasons follow each other. While the reasons drag on, a solution seeking to the Nagorno-Karabakh question continue too. And finding the solution for Nagorno-Karabakh question could not found in one way or another.Though the Nagorno-Karabakh question is between Azerbaijan and Armenia, even a conflict of all the world. The Nagorno-Karabakh question appeared immediately after the Cold War and has continued until today. Both Azerbaijan and Armenia claim that Nagorno-Karabakh is their land. Azerbaijanis say here is their own ancient land. The Armenian side also wants here according the manifestation of their ?Great Armenia? Idea. In the past many states have shed blood for these region. Several international organizations have also made effort to reach a solution for this question. But most of the time their efforts yielded no result. The Nagorno-Karabakh question continues today as a ?frozen crisis?, and it seems to be continued.In all cases Turkey supports the Azerbaijan in the question of Nagorno-Karabakh. Hence they appreciate and express their appreciations. By adding Turkey into important big projects in the region they award it.