Tuzla Orhanlı Mahallesi'nin (İstanbul) 1980-2010 döneminde arazi kullanımı değişikliklerinin CBS ile analizi
Analysis by GIS of the changes in land use in the Tuzla-Orhanlı quarter (İstanbul) between 1980 and 2010
- Tez No: 306705
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKİF KARATEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bilim, bilgi, iletişim ve teknoloji alanında meydana gelen gelişmeler neticesinde dünya hızlı bir gelişim süreci içerisindedir. Bu süreç ve bu sürecin işleyiş mekanizması sadece insanları değil, aynı zamanda kentleri de etkisi altına almaktadır. Kentler bu hızlı ve ani değişime ayak uydurmaya çalışırken mekânsal, kültürel ve ekonomik anlamda çeşitli sorunlar yaşamaktadır. Özellikle küreselleşmenin etkisiyle kentlerde veya yerleşim birimlerinde ortaya çıkan büyük veya küçük ölçekli sorunların çözümü için mekansal analiz, Planlı Arazi Kullanımı gibi çözüm stratejileri önemlidir.Günümüz dünyasında meydana gelen bu hızlı ve ani gelişmelerden Türkiye de nasibini almaktadır. Türkiye'nin kuzeybatısında yer alan Marmara Bölgesi'nin bir kenti olan İstanbul, gelişimin ve değişimin lokomotifi durumundadır.Bu çalışmada Marmara Bölgesi'nde İstanbul kentinin güneydoğusunda yer alan Tuzla İlçesi'nin Orhanlı mahallesi incelenmiştir.Orhanlı Mahallesinin tarihsel süreçte arazi kullanımında meydana gelen değişiklikler ve gelişmeler belirli dönemler baz alınarak değerlendirilmiştir. Uydu görüntüleri ve Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) kullanılarak Orhanlının mekânsal analizi yapılmıştır. 1992 yılında DOSB'nin Kazlıçeşme'den (Zeytinburnu-İstanbul) Orhanlı mahalle'sine taşınmış olmasıyla Orhanlı mahallesinde değişimler olmuştur. Yerleşim alanları, lojistik alanlar ve ticarethaneler artmıştır.1980 ve 2010 yılları arasında ?Orhanlı Mahallesinin Arazi Kullanımı? değişikliğinin incelendiği bu çalışma beş ayrı dönemin analizini ve bu analizler sonucunda meydana gelen mekânsal farklılıkları içermektedir.
Özet (Çeviri)
The world is progressing rapidly as a result of continuous developments in the fields of science, information, communication and technology. Both individuals and cities that they live in are affected by this progress and by the mechanism that allows all these changes to occur. Trying to keep pace with these rapid and sudden changes, cities experience various environmental, cultural and economical difficulties. Spatial analysis and such solution strategies as the Planned Land Use are important for the solution of big or small-scale problems that emerge in urban areas or settlements, due, especially, to the effects of globalization.Turkey also has its share from the rapid and sudden developments occurring in today's global world. Located in the Marmara region, in the north-west of Turkey, the city of Istanbul is the driving force of development and change throughout the whole country.This study deals with Orhanlı, a quarter in the Tuzla district, to the southwest of Istanbul in the Marmara region. Changes and developments in land-use that took place in the Orhanlı quarter over specific periods of time have been evaluated. Spatial analysis of the Orhanlı quarter was performed by using satellite images and Geographic Information Systems (GIS). The move in 1992 of DOSB from Kazlıçeşme (Zeytinburnu-Istanbul) to Orhanlı have given rise to various changes in this quarter. Accordingly, there has been an increase in residential areas, in those used for logistical purposes, and in companies doing business in various fields.This work, concludes the land-use of Orhanlı quarter between 1980 and 2010, and investigates the analyses of five different times and spatial differences which are resulted of these analyses.