Dengeli ölçü kart (balanced scorecard) yönteminin kritiği: Bir örnek olay
The critigue of balanced scorecard technique: A case study
- Tez No: 306706
- Danışmanlar: PROF. DR. RANA ÖZEN KUTANİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Hazırlanan çalışma, rekabet koşullarında hayatta kalabilme çabası içinde olan işletmelerin performanslarını değerlendirebilmeleri için kullanılabilecek teknikler hakkında bilgi vermektedir. Çalışmada asıl üzerinde durulan konu, çağdaş performans değerleme yöntemlerinden olan Dengeli Ölçü Kart tekniğinin kavramsal çerçevesi, uygulanma, geliştirilme süreci ve kritiğidir. Dengeli Ölçü Kart tekniğinin uygulanan işletmelerde ne tür sorunlar meydana getireceği, olumsuz yönleri incelenerek öneriler sunulmuştur.Çalışmanın son kısmına Dengeli Ölçü Kart tekniğini uygulayan işletmelerden biri ile mülakat yapılarak çalışmaya yön verilmiştir. Böylelikle, işletmede neden Dengeli Ölçü Kart tekniğine ihtiyaç duyulduğu, uygulama sürecinde yapılan hazırlıkların neler olduğu, sürecin nasıl gerçekleştiği, uygulama esnasında ve sonrasında hangi sorunlar ile karşılaşıldığı, tekniğin sınırlılığı hakkında bilgi alınmıştır.İşletme ile yapılan görüşme sonucunda yaşanan sıkıntılara değinilmiştir. Dengeli Ölçü Kart tekniğinin düzenli olarak güncellenmesi gerekmektedir. Bunun için uygun bir zaman dilimi yoktur. Tekniğin boyutları hedefler ve piyasa koşulları doğrultusunda yenilenmelidir. Kullanılan bu teknik, çok fazla çalışanı olan işletmelerde uygulama ve kontrol noktasında sıkıntı yaşanmaktadır. Firmada bu teknik için kullanılan bir yazılım bulunmamaktadır. Geri bildirim sayısında iletişim kopukluğu nedeniyle eksiklikler olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study gives information about the techniques which can be used to evaluate the performance of the foundations which struggle to survive under the condition of competition. The main focus of the study is Balance Scorecard?s - one of the current evaluation methods- conceptual framework, the process of practice and progress and its critique. The problems that may occur in the foundations because of the implementation of Balance Scorecard method are analyzed and necessary suggestions are provided.The study is completed with an interview which is conducted with a foundation which applies Balance Scorecard method. In this way, the necessary information about the reason of using Balance Scorecard method, how the foundation get ready for the process of implementation, how the process continues, the problems which occur in the process of and after the implementation and the restrictions of the method is gained.At the end of the interview the problems occurred in the process of this method are mentioned. Balance Scorecard method needs to be updates regularly. There isn?t an appropriate period of time for this. The method should be updated in accordance with the aims and the conditions of the market. This method causes problems in implementation and check point in foundations which have many employers. There isn?t any software for this method. Because of communication gap there is an inadequacy in feedbacks.