Arap dilinde vahiy-dua ve dünya-âhiret kelimelerinin semantik analizi
Semantical approach to words reveletion-prayer and world-hereafter in Arabic language
- Tez No: 306723
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMZA ERMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Religion, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bir toplumun dili o toplumun dünya görüşünü yansıtmaktadır. Bu nedenle dilde meydana gelen değişim o toplumun dünya görüşünde meydana gelen değişimi göstermektedir. Bu çalışmada ?Vahiy-Dua ve Dünya-Âhiret? kelimelerinin cahiliye döneminde ve Kur'ân'da hangi anlamlara geldiği tespit edilmiştir. Çalışmanın Kur'ân'ın Arap toplumuna getirdiği yeni dünya görüşünün tespit edilmesine yardımcı olması amaçlanmıştır. Araştırmanın sonunda nüzul sürecinin kelimelerin temel anlamlarında bir değişiklik yapmadığı, ancak kelimelere temel anlamlarla bağlantılı yeni anlamlar yüklediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Language of each society reflects its world-view. That is the reason why changes in Language reflects changes in the world-view of the same society. In this thesis words ?Reveletion-Prayer and World-Hereafter? have been analysed as their meanings apper in pre-Islamic period and in the Quran. The study aims to develop and help understanding the new world-view that Quran brought to the Arabic society. Conclusion reached at the end of the study is that the process of nuzul didnot change the fundamental meaning of words but derived new meanings of them which are built upon these fundamental meanings.