Hattat Mahmud Celaleddin'in hayatı, talebeleri ve takipçileri
Calligrapher Mahmud Celaleddin's life, his students and followers
  1. Tez No: 306728
  2. Yazar: OMAR N. QASIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET MEMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tezhip Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Hattat Mahmud Celaleddin'in hat sanatında bir dönüm noktası olduğu ve özelikle celi sülüs yazıda çok başarlı eserler verdiği tüm sanatçıların kabul ettiği bir hakikattir. Mahmud Celaleddin Dağıstanda doğdu, lakin İstanbul'da kendini yetiştirerek üstat payesini aldı. Bu çalışmada Mahmud Celaleddin'in ve onun ekolünde yetişen öğrencileri ile çağdaşı Mustafa Rakım Efendi'nin sanat anlayışı detaylı olarak karşılaştırma yoluyla ele alınmıştır. Çalışmanın konusu gerektirdiği üzere ekler kısmında eserlerinin görsellerine de yer verilmiştir.Çalışmamızda, hat sanatı ile ilgili kitap ve makaleler, İstanbul'daki dergâh ve türbelerde, özel koleksiyonlarda, yurt dışındaki müzelerde muhafaza edilen eserler başvurulan asıl kaynakları teşkil etmiştir.Çalışmamızın neticesinde Mahmud Celaleddin'in doğum tarihinin belli olmadığı, buna karşın, Hicri 1245'te vefat ettiği ve Eyüp'te Şeyh Murat Tekkesi'nde medfun olduğu, ağırlıklı olarak sülüs ile nesih tarzda yazmaya önem verdiği ve eserlerinde kişisel karakteristiklerini kuvvetle yansıttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
That Mahmud Celaleddin became a millstone and in evaluating other Islamic calligraphic handwritings , his works may be considered a touchstone is a fact accepted by all other artists. Mahmud Celaleddin was born in Daghestan, nevertheless, was entitled as master, by educating himself in Istanbul. The craftsmen he requested lore but repulsed him in his era and former masters impressing him, beside to all, his apprentices being trained in his school and artistic manner of his coeval Mustafa Rakım Efendi through comparison were discussed in detail. Visuals of unique works are placed in appendix out of necessity of the topic the study.In our study, boks and essaye oncaligraphic writing, works preserved in dergahs and tekkes in Istanbul, private collections, museums abroad constitutes major sources retraced.As a consequence of our study, it has been found out that birth date of Mahmud Celaleddin is uncertain, whereas, deceased in 1245 A.H. ve rests in Tekke of Sheik Murat in Eyup, mostly valued writing in the styles ?Sulus and Nesih? and reflected his personal characreristics insistently.