Koyunoğlu Müzesi koleksiyonundaki hat levhaları
The calligraphy works in the Koyunoglu Museum collection
  1. Tez No: 590908
  2. Yazar: RAZİYE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKERİYA ŞİMŞİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Müzecilik, Sanat Tarihi, Crafts, Museology, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Koyunoğlu Müzesi Konya Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı olarak hizmet veren müze ve kütüphanedir. Tarihi Konya evi ve kütüphanesi ile büyük bir koleksiyona sahiptir. Bu koleksiyonlardan biri de değerli hat levhalarıdır. Bu yüksek lisans çalışmamızda Koyunoğlu Müzesinde muhafaza edilen hat levhaları hat sanatı açısından incelenmiştir. Toplamda 80 adet eser araştırmada incelenmiş olup bu eserler Mustafa Rakım, Sami Efendi, Rodoslu İbrahim Efendi, Kadıasker Mustafa İzzet, Mustafa Şerif, Şefik Bey, Yûsufü'l Mevlevî, Kemal Batanay, Seyyid Mehmed Nazif, Şükrü Efendi, Muhammed Ali B. Hilal, Hasan Efendi, Hüseyin Hüsnü, Mehmed Rasim, Attar Zâde, Mîr Ahmed Efendi, İmadü'l –Hasani, Ahmed Abdullah Zühdi, Muhammed Rıza, Yamakzade Salih Efendi, Hafız Efendi, Seyyid Hafız Mahmud Celaleddin Efendi, El-Hac Osman Rıfkı, Abdullah B. Mustafa, Muhammed Kasım, Şeyh Aziz Efendi, Mehmet Nuri Efendi, Emrullah Efendi, İsmail Zühdi Efendi, Ali Haydar Bey, Aziz Bey, Katibi Zade Muhammed Refi, Macid Efendi, Muhammed Hadid ve İbrahim Et-Tokatî gibi meşhur hattatların kalemlerinden çıkmış eserler yer almaktadır. İncelediğimiz levhaların hepsi Ahmet Rasih İzzet Koyunoğlu tarafından bağış olarak müzeye kazandırılmıştır. Levhaların ölçüleri, müzeye geliş şekli, dil ve yazı çeşidi, hattatı, bugünkü durumu, tekniği, metin içeriği, ketebe kaydı ve hat sanatı bakımından değerlendirilmesi incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Koyunoglu Museum, which serves under the authority of Konya Municipality, contains large collections, traditional Konya House and Library within itself. One of the private collection is the caligraphy works. In this work, the caligrapy works at the Koyunoglu Museum are evaluated. There are 80 works evaluated in this thesis. The evaluated works are belonged famous calligrapher such as Mustafa Rakım, Sami Efendi, Rodoslu İbrahim Efendi, Kadıasker Mustafa İzzet, Mustafa Şerif, Şefik Bey, Yûsufü'l Mevlevî, Kemal Batanay, Seyyid Mehmed Nazif, Şükrü Efendi, Muhammed Ali B. Hilal, Hasan Efendi, Hüseyin Hüsnü, Mehmed Rasim, Attar Zâde, Mîr Ahmed Efendi, İmadü'l –Hasani, Ahmed Abdullah Zühdi, Muhammed Rıza, Yamakzade Salih Efendi, Hafız Efendi, Seyyid Hafız Mahmud Celaleddin Efendi, El-Hac Osman Rıfkı, Abdullah B. Mustafa, Muhammed Kasım, Şeyh Aziz Efendi, Mehmet Nuri Efendi, Emrullah Efendi, İsmail Zühdi Efendi, Ali Haydar Bey, Aziz Bey, Katibi Zade Muhammed Refi, Macid Efendi, Muhammed Hadid ve İbrahim Et-Tokatî. The all works under evaluation are donated to the Museum by Ahmet Rasim Izzet Koyunoglu. The works are evaluated in the manner of work's font, size, language, owner, and age. In addition, the works are esthetically evaulated due to their technique and current condition.