Ege Denizi'ndeki Sparidae familyasına ait bazı türlerin DNA profillerinin çıkarılması
DNA profile determination of the some Sparidae genus inhabiting in the Aegean Sea
  1. Tez No: 306757
  2. Yazar: BAHADIR KANDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAN ALTINELATAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Tür tayini çalışmaları, işleme teknolojisinde doğru türlerin kullanılamasının kontrolünde, ihracat ve ithalatı yapılan hammaddelerin orijin tayini çalışmalarında, balık ürünlerinde ticari sahtekarlıkları önlemek, populasyon dinamiği çalışmalarında stokun menşeini belirlemeye yönelik yaygın olarak kullanılmaktadır.Bu çalışmada, Ege Denizi'nden Sparidae familyasına ait 5 balık türünün etinden DNA ekstraksiyonu yapılıp, spektrofotometrik ölçümler ile DNA miktarları tespit edilmiştir. PCR yöntemi ile çoğaltıldıktan sonra, PCR ürünün agoroz jel elektroforezinde kontrolü gerçekleştirilip, jel görüntüleme ünitesi ile kontrol edilmiştir. PCR ürünlerinin RFLP yöntemi ile 6 farklı restriksiyon enzimi ile kesilmiştir. Tekrar agoroz jel elektroforezinde kontrolü gerçekleştirilip, jel görüntüleme ünitesi ile kontrol edilip fotoğraflanmıştır. Sonuç olarak, kullanılan enzimlerden Sau 3AI ( Dpn II) enzimi tüm örnek balık türlerini kesmiştir. Bsp 1286 I enzimi sadece Karagöz (Diplodus vulgaris) balığını keserken, Hae III enzimi Melanurya (Obuada melanura) balığını keserek, bu türlerin ayrımında RFLP yöntemi ile kesin olarak sonuç vermektedir. Hem en iyi sonuç veren tür, hemde birbirine yakın bir çok tür içermesinden dolayı Patlakgöz mercan (Dentex macrophthalmus) balığına sekans analizi uygulanmıştır. Bulgular kısmında tüm türlerin verdiği sonuçlar ayrıntılı olarak sunulmuştur.Ege denizine ait Sparidae familyasının bu türlerinin hem bir veri tabanı oluşturmak hem de bu konuda ileride yapılacak çalışmalara ışık tutmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Studies that focused on species identification are widespread to control using right fish spices in products, to determine origin of imported-exported materials, trade in fish products to prevent frauds, studies to determine the origin of the stock is widely used in population dynamics.In this study, the Agean Sea?s genus of Sparidae 5 species of fishes plump taken and DNA isolated from there. And then, DNA guantity were determined by spectrophotometric measurements. Then amplified by using PCR. PCR yield is digested with 6 restriction enzymes and results are evulated. Agoroz gel electrophoresis of control again completed and checkedi then photographed with a gel imaging unit. As a result, Sau 3AI (Dpn II) enzyme has cut all types of fish sample. Bsp 1286 I enzyme cut the Common Two- Banded Seabream fish (Diplodus vulgaris) and also, Hae III enzyme cut the Saddled Seabream fish (Obuada melanura), RFLP method gives the exact results of the these fish differentiation. We applied to sequence analysis to Large-Eye Dentex fish (Dentex macrophthalmus) because it performed of the best results and also it involves many kind of Dentex species . The results of species are presented in detail in the results section.In conclusion, with main objective of this study, It `s aimed to be support bye create these database of Aegean Sea?s of Sparidae genus.