Türkiye'deki Hyla orientalis ve Hyla savignyi türlerinin mitokondriyal ve nükleer genler kullanılarak moleküler düzeyde karşılaştırılması
Comparison of Hyla orientalis and Hyla savignyi species in Turkey using mitochondrial and nuclear genes at molecular level.
- Tez No: 306780
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL KUTRUP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Palearktik Hyla cinsine ait ağaç kurbağalarının filogenisi üzerine daha önceden çalışmalar yapılmış olmasına rağmen, Türkiye'deki Hyla cinsine ait ağaç kurbağalarının sistematiği ile ilgili problemler hala devam etmektedir. Bu tezde, Türkiye'deki ağaç kurbağalarının (Hyla orientalis ve Hyla savignyi) sistematiği kombine mitokondriyal genler (12S ve cyt b) ve bir nükleer gen (H3) kullanılarak ve 51 lokaliteden toplam 102 birey örneklenerek çalışıldı. Hyla orientalis türü mitokondriyal genler ve nükleer gen tarafından sadece tek bir soyu temsil etmesine karşın, Hyla savignyi türü mitokondriyal genler tarafından iki soya ayrıldığı ancak bu durumun nükleer gende ortaya çıkmadığı bulundu. Gürcistan alttürü olan Hyla arborea schelkownikowi'nin hem kombine mitokondriyal genler hem de nükleer gen bakımından Türkiye'nin kuzeydoğu Karadeniz bölgesinde dağılım göstermediği bulundu ve bu sonuçlara göre Hyla arborea schelkownikowi, Hyla orientalis'in bir junior sinonimi olduğu hipotezi doğrulandı. Ayrıca bu tez çalışması, Türkiye'deki ağaç kurbağalarının filogenisine ilave bir kanıt ve gelecek araştırmalar için yeni lokaliteler sağladı.
Özet (Çeviri)
Despite previous work on the phylogeny of Palearctic Hyla, several problems still exist regarding systematics of Hyla in Turkey. In this thesis, the systematics of tree frogs (Hyla orientalis and Hyla savignyi) in Turkey was studied using combined mitochondrial genes (12S ribosomal RNA and cytochrome b) and a nuclear gene (H3), and sampling a total of 102 individuals from 51 localities. It was found that Hyla orientalis was represented by a single lineage, whereas Hyla savignyi was divided into two lineages by the mitochondrial genes, but not the nuclear gene. It also was confirmed that Hyla arborea schelkownikowi, which is subspecies of Georgia, is a junior synonym of Hyla orientalis using both combine mitochondrial genes and nuclear gene, and was found that is not distribution in the northeastern Black Sea Regions of Turkey. This thesis also provided additional evidence phylogeny of treefrogs in Turkey, and demonstrates new localities for future researches.