Bahçelik barajı su kalitesinin fiziksel, kimyasal ve biyolojik açıdan incelenmesi
Determination of the water quality of Bahçelik dam lake from physical, chemical and biological
  1. Tez No: 306784
  2. Yazar: HATİCE ATASOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİDEM AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, Eylül 2010 ve Haziran 2011 tarihleri arasında, Bahçelik Barajı'nın su kalitesinin fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla seçilen 5 örnekleme noktasında, su örnekleri fiziksel ve kimyasal açıdan incelenmiş, planktonik örnekler toplanmıştır.Bahçelik Barajı'ndan alınan su örneklerinin analizlerinden biyolojik oksijen ihtiyacı, serbest klor, nitrat azotu, nitrit azotu, fosfat iyonu, demir iyonu, sülfat iyonu ölçümleri laboratuarda yapılmıştır. Su sıcaklığı, pH, elektriksel iletkenlik, seki diski görünürlüğü ve çözünmüş oksijen ölçümleri de arazide ölçülmüştür. Biyolojik parametrelerin değerlendirilmesi için toplanan fitoplankton örnekleri Gazi Üniversitesi Biyoloji Bölümü laboratuarında, zooplankton örnekleri de Aksaray Üniversitesi Biyoloji laboratuarında teşhis edilmiştir. Bahçelik Barajı'ndan toplanan fitoplanktonların incelenmesi sonucu Cyanophyta, Chlorophyta, Bacillariophyta, Euglenophyta, Heterokontophyta, Chrysophyta taksonlarına ait türler teşhis edilmiştir. Zooplanktonların incelenmesi sonucu Cladocera, Rotifera ve Copepoda takımlarına ait türler teşhis edilmiştir. Fitoplanktonlardan Bacillariophyta, zooplanktonlardan ise Rotifera üyeleri yoğun olarak bulunmuştur.Bahçelik Barajı'nda yaptığımız çalışmalar sonucunda fiziksel, kimyasal ve biyolojik yöntemlerin sonuçlarının birbirini desteklediği görülmüştür. Bulunan fiziksel ve kimyasal veriler Kıta İçi Su Kaynakları Kalite Kriterlerine göre değerlendirildiğinde I. ve II. Kalite su özelliği göstermektedir.Biyolojik parametrelere göre değerlendirildiğinde Bahçelik Barajı'nın mezotrofik karakterde bir göl olduğu ve yoğun bir kirlilik baskısının olmadığı görülmüştür. Bu çalışmada belirlenen bütün planktonik organizmalar bu Baraj Göl'ü için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the physical, chemical and biological features of the water quality of Bahçelik Dam between September 2010 and June 2011. For this purpose, water samples were investigated in terms of their physical and chemical characteristics , planctonic samples were collected at five sampling points.The measurements of need for biological oxygen, free chlorine, nitrate azote, nitrite azote, phosphate ion, ferric ion, sulphate ion were carried out in the laboratory from the analyses of the water samples taken from the Bahçelik Dam Lake. Water temperature, pH, electrical conductivity, visibility of Secchi disc, decomposed oxygen was measured in the location. The phytoplankton samples were diagnosed in the laboratory of the Biology Department at Gazi University and the zooplankton samples in the Biology Laboratory at Aksaray University which were gathered in order to evaluate the biological parameters. From the investigation of collected phytoplanktons from the Bahçelik Dam Lake, genera and species which belong to the taxons Cyanophyta, Chlorophyta, Bacillariophyta, Euglenophyta, Heterokontophyta, Chrysophyta were identified. Also, from the investigation of collected zooplanktons, genera and species which belong to the divisios Cladocera, Rotifera ve Copepoda were identified. Bacillariophyta and Rotiphera were found intensively out of phytoplanktons and zooplanktons, respectively.As a result of the studies carried out at the Bahçelik Dam, it was found that the results of the physical, chemical and biological methods support each other. When the physical and chemical data were analysed according to the Quality Criteria of Inland Water Sources, they show the characteristics of 1st and 2nd rank-quality water. When the results were analysed according to the biological parameters, it was found that the Bahçelik Dam has a mesotrophic character and there is not an intensive pressure of pollution on the lake.The physical, chemical and biological data obtained in this lake could be used as reference and basaline point when assesing further chancges caused by man and nature in this aquatic environment since there has not been published at much data on this Dam Lake. All the planctonic organisms determined in this study were new records for this Dam Lake.