Zamantı Irmağı alt havzasındaki DSİ projelerinin weap (water evaluatıon and plannıng system) programı ile modellenmesi ve Bahçelik Barajı işletme çalışması örneği
Modelling with weap (water evaluation and planning system) program dsi project at Zamanti River subbasin and Bahçelik Dam operating practice example
- Tez No: 453738
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE ÇITAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu tez çalışması, Türkiye'deki Seyhan Havzası'nın alt havzası olan Zamantı Irmağı Alt Havzası'ndaki Devlet Su İşleri projelerinin Dünya'da da kabul gören bir modelleme programı olan WEAP (Water Evaluation and Planning System) programı kullanılarak simülasyon modellerinin oluşturulmasıyla ilgilidir. Bu modellerde; 2 adet sulama ve enerji amaçlı baraj, 4 adet sulama göleti, 15 adet sulama regülatörü ve 12 adet kamu ve özel sektöre ait Hidroelektrik Enerji Santrali yer almaktadır. Mevcut durumda işletmedeki tesisler ile toplam brüt 10049 ha alan sulanmakta ve yıllık toplam 664,65 GWh enerji üretilmektedir. Havzadaki tüm tesisler ve üniteleri tamamlanıp tam developman durumuna ulaştığında ise brüt 77468 ha alan sulanacak ve yıllık toplam 1011,64 GWh enerji üretilecektir. Havzanın modellenmesindeki amaç bu modeller üzerinden daha sonra yapılacak olan çalışmalara altyapı oluşturmaktır. Ayrıca Bahçelik Barajı ve ünitelerinin kapsamlı bir WEAP modeli oluşturularak tam developman durumunda güncellenen su bütçesine göre işletme simülasyonları yapılmış ve ünitelerin tarımsal sulama ile enerji üretimlerinin birbirleri üzerine etkileri incelenmiştir. WEAP programı ile oluşturulan baraja ait bu simülasyon modelinde ünitelere öncelikler verilerek kabul edilen işletme kuralları için analizler yapılmış ve sonuçları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is concerned to make a simulation models of DSI projects at Zamantı River Subbasin, which a subbasin of the Seyhan River Basin in Turkey by using modelling program WEAP which is accepted in the world. These models includes 2 dams for irrigation and energy purposes, 4 irrigation ponds, 15 irrigation regulators and 12 hydroelectric power plants of public and private sector. Total gross 10049 ha of land is irrigated and produced an annual total of 664,65 GWh at current situation with this plants in operation. When it reaches the full developmen situation all facilities and units completed in the basin total gross 77468 ha of land will be irrigated and produced and annual total of 1011,64 GWh. The purpose of modeling the basin is to create fundamental for the work that will be done later on these models. In addition, a comprehensive WEAP model of Bahçelik Dam and its units has been developed and, in the case of full development, operational simulations have been made according to the updated water budget and the effects of the units on agricultural irrigation and energy production have been examined. In this simulation model of the dam created by the WEAP program, the units were given priorities and analyzed for the accepted operating rules and their results were examined.