Lazer takip sistemi tasarımı ve prototip uygulaması
Guided laser tracking system and prototype implementation
- Tez No: 306802
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM UZMAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Savunma sanayinde kullanılan güdüm sistemleri ileri teknoloji ve araştırmayı bünyesinde barındırmakta olup, mekanik ve elektronik disiplinlerini bir arada barındıran sayılı uygulamalardandır.Askeri şartlarda (soğuk, nemli, engebeli arazi, aşırı ya da yetersiz ışık ?v.b.) yüksek hassasiyetle ve yüksek isabet oranları ile hedefi bulan ve maliyet olarak da optimum seviyede olan güdüm sistemleri halen gelişimini sürdürmektedir.Günümüzde daima daha üst teknoloji ve disiplinler geliştirilen güdüm sistemlerinde (daha uygun fiyat, daha üstün ve her koşulda hayatta kalabilecek sağlamlıkta, yüksek hız, yüksek isabet oranı, ?v.b ) parametrelerlerin iyileştirilmesi arzu edilen değişkenlerdir.Sonuç olarak; hassas güdümlü lazere duyarlı bir füze sisteminde en yüksek maliyet (%50-60) ve en önemli teknolojik birimi (mekatronik teknoloji) olan arayıcı (seeker) sistemi, füzenin hayati elemanı olup tezimizde en uygun şartlardaki arayıcı ünitesi tasarlanacak ve bu değerlere göre prototip oluşturulup test edilecektir.
Özet (Çeviri)
Guidance systems used in the defense industry are harboring with in the advanced technology and research, that hosts a combination of mechanical and electronic applications in the disciplines.Military conditions (cold, wet, rugged terrain, excessive or inadequate light ... etc.) with thegoal of high precision and high hit rates and the cost of finding the optimum level in thedevelopment of guidance systems are still continuing.Nowadays, technology and disciplines developed guidance systems is always higher (morefavorable price, superior in strength and can survive in all conditions, high-speed, highaccuracy rate, ... etc.), the desired improvement of the parameters are variables.As a result, precision-guided misilse system, the high cost of a laser-sensitive (50?60%) and themost important technological unit (mechatronics technology), the seeker (seeker) system, the misilse is avital element of our thesis, the most suitable conditions and thecaller unit designed according to these values prototype will be created and tested.