Karaburun yöresi doğal yapı taşlarının mühendislik jeolojisi
Engineering geology of the natural building stones of the Karaburun
  1. Tez No: 306828
  2. Yazar: HAKAN ELÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET TÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 511
Özet
Karaburun Yarımadası İzmir ilinin batısında yer alır. Yarımada'da kireçtaşları Alt Triyas'tan Üst Kretase'ye kadar devamlı bir istifi halinde bulunur. İstifte Sikitiyen-Anisiyen yaşlı Gerence Formasyonu'nun en üst düzeyi, Ladiyen-Karniyen yaşlı Camiboğazı Formasyonu'nun orta ve üst düzeyleri ve Balıklıova Formasyonu'nun Karahasan Kireçtaşı birimi blok taş ve agrega üretimi potansiyeline sahiptir. Bu çalışmada Karaburun kireçtaşlarının yapı taşı ve beton agregası olma özelliklerini etkileyen jeolojik parametreler araştırılmıştır.Karaburun Yarımadası kireçtaşlarından blok taş üretimini etkileyen en önemli jeolojik parametre kireçtaşlarının fasiyesleridir. Kireçtaşlarının yanal ve düşey yönde devamlı olabilen tanetaşı, istiftaşı, bağlamtaşı fasiyeslerinden blok taş üretimi yapılmaktadır. Kireçtaşlarında blok taş üretimini etkileyen ikinci jeolojik parametre ise süreksizlik düzlemleridir. Fasiyes özelliklerine bağlı olarak kireçtaşlarının renk ve desen özellikleri değişmektedir. Renk ve desen değişimleri kireçtaşlarının doğal taş kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir.Yarımadadaki kireçtaşları genel olarak beton agregası olarak kullanılabilecek kalitededir. Bununla birlikte fasiyes değişimlerine bağlı olarak agrega kalitesi de değişmektedir. Özellikle alkali silis reaksiyonu yol açan yüksek oranlı kuvars içerikli fasiyesler beton kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Karaburun Peninsula is located in west of İzmir Provence. The limestones are found as a continuous series from the Lower Trias to the Upper Cretaceous. In this series the upper level of the Scythian- Anisian aged Gerence Formation, the middle and upper level of the Ladinian ?Carnian aged Camiboğazı Formation and the Karahasan limestone unit of the Balıklıova Formation has block dimension stone and aggregate production potential. In this study geological parameters influencing the Karaburun Limestone?s from the building stone and concrete aggregate production point of view have been studied.The most important geological parameter influencing the dimension stone production of Karaburun Limestones are found to be their carbonate facies of formation. Blocks are produced from the laterally and vertically continuous grainstone, packstone and bindstone limestone facies. The second important parameter influencing the block production from limestones is discontinuity surfaces, colour and pattern properties which changes depending on their facies properties. The colour and pattern variations have negative influence on the quality of the limestone.The limestone in the Karaburun region has of good quality as a source for concrete aggregate in general. The aggregate quality changes with the facies. Especially high quartz bearing facies go in to alkali silica reactions which decrease the quality of concrete