Beypazarı ilçesi tarım işletmelerinin ekonomik analizi ve kredi sorunları
Economic analysis and credit problems of farms in Beypazarı district
- Tez No: 5825
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
11 ÖZET Yüksek Lisans Tezi BEYPAZARI İLÇESİ TARIM İŞLETMELERİNİN EKONOMİK ANALİZİ VE KREDİ SORUNLARI Ayşe KARABULUT Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Mehmet BÜLBÜL 1988, Sayfa :14Qi Jüri: Prof.Dr. Mehmet BÜLBÜL Doç. Dr. Ayhan TUFAN Doç. Dr. Erkan REHBER Bu araştırmada, Beypazarı İlçesindeki tarım iş letmelerinden rastgele örnekleme metodu ile dört işlet me büyüklük grubu halinde 95 işletme örneğe seçilmiştir. Her işletme büyüklük grubundaki tarım işletmelerinin nü fus durumu, işgücü kaynakları, sermaye durumları ince lenmiş, üretim dönemi faaliyet sonuçlarına yer verilmiş, kredi kullanma durumları ortaya konmuştur. İşletmeler ortalaması olarak işletme arazisinin fo 70,82 'sini tarla arazisi, f 5,72'sini sebze arazisi ve f 2,03'ünü bağ ve meyvelik arazi oluşturmaktadır. Or talama çiftçi ailesi başına nüfus 5.57 olup, işgücünün fo 84,36 sı işletmede, fo 5,19'u işletme dışında çalışmak tadır. f> İD, 4 5' i gizli işsiz durumundadır. İşletmeler ortalamasında aktif sermayenin içinde en büjatk oranı f 59,87 ile toprak sermayesi almaktadır. Ortalama gayrisaf hasılanın fo 80,04'ünü tarımsal işlet me geliri ve f> 19,96* sini işletme dışı tarımsal gelir oluşturmaktadır. Araştırma alanında çiftçilerin ana borçlanma kay nağı T.C. Ziraat Bankasıdır. Bunun yanında kooperatif kredileri ve- akrabalar diğer finansman kaynaklarını oluş turmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Aktif sermaye, Tarımsal gelir, Kredi kullanma, Ayni ve Nakdi kredi, Finansman.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Masters Thesis ECONOMIC ANALYSIS AND CREDIT PROBLEMS OF PARTUS IN BEYPAZARI DISTRICT Ayşe KARABULUT Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof.Dr. Mehmet BÜLBÜL 1988, Page: 1*0 Jury : Prof.Dr. Mehmet BÜLBÜL Assoc. Prof.Dr. Ayhan TUFAN Assoc. Prof.Dr. Erkan REHBER In this research, 95 farms were chosen as 4 farm-size groups by random sampling method, from the farms in Beypa zarı district. For each farm in all of the size groups, the population labour, assets were investigated, the financial results of farms were given and the use of credit was also determined. As an average of the farms 70.82 fi of the farm land is arable land, 5,72 fi is vegetable area and 2,03 $ is vineyard and orchards. The average population per farm is 5.57 and 84,36 fi of the labour works in the farms while 5,19 fi is working outside and 10,45 fi is idle labour. The greatest ratio within the assets as the average of farms is occupied by land it is 59,87$. 80.04 fi of the gross return is supplied from farm activities and 19,96 from outside the farm. In the research area, main source of credit for farmers is Ziraat Bankası (Agricultural Bank). Besides this, relatives of the farmer and Credits Cooperatives form the other financial sources. KEY WORDS: Farm Assets, Family Farm Income, Usage of Credit, Credit in Cash and Kind, Finance.