1981 Türkiye tarımsal yapısının önemli bileşenleri ve tarımsal bölgelerin elde edilmesi
Principle components of Turkey's agricultural structure and to determine agricultural rigions in 1981
  1. Tez No: 351
  2. Yazar: İHSAN KARABULUT
  3. Danışmanlar: DR. MÜSLİM EKNİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Türkiye tarımsal yapısının önemli bileşenleri ve bulunan önemli bileşenler için Türkiye'nin tarımsal bölgelere ayrılması İstatistiksel bir yaklaşımla ele alınmıştır. Çözümleme birimi ilçedir. Türkiye tarımsal yapısını tanımlamada 30 değişkenle önemli bileşenler yöntemi kullanılmıştır. Kaiser kuralına göre 8 faktör ortaya çıkarılmıştır ve beş faktör yorumlanmıştır, üç faktöre göre benzerlik ölçütü ile önce dört tarımsal bölge, sonra 11 tarımsal bölge bulunmuştur. Araştırma sorunu yalnızca tarımsal yapının önemli bileşenleri ve tarımsal bölgelerin belirlenmesi ile sı nırlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
the dividing to agricultural regions for those principle components of the agricultural structure and founded principle components of Turkey agricultural structure was considered with the statistical approach. The unit of analysis is sub-district. The principle component method with 30 variables for the defining of Turkey's agricultural structure was used. Eight factors was taken out with Kaiser's rule and five factors interpreted. According to three factors with similarity criterion before four agricultural regions and after 11 agricultural regions was found. The problem of research was only limited with principle components of agricultural structure and identifying of agricultural region.