Novel possibilities in square-root domain circuit design
Karekök domeninde devre tasarımında yeni olanaklar
- Tez No: 306833
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ÇAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Karekök ortamı devreler, düsük gerilim/düsük güç altında genis dinamik alanasahip olma, yüksek frekanslarda çalısma, doğru akım kaynakları ile elektronikolarak ayarlanabilme özelliklerini sergileyen sıkıştırma-genişletme devrelerinin biralt kümesidir. Bu sözü edilen özelliklerinden dolayı, sıkıştırma-genişletme devreleriCMOS çok geniş çapta tümlestirme teknolojisi ile uyumludur. Aynı zamanda sayısaldevreler CMOS teknolojisi ile gerçekleştirildiğinden bu tip devreler büyük ilgigörmektedir.Bu tezde; karekök ortamında tasarlanmış birinci derece alçak geçiren, ikinciderece alçak geçiren, ikinci derece bant geçiren filtre ve osilatör devreleri sunulmuşolup, kayıpsız integral alıcı, birinci derece yüksek geçiren; ikinci derece yüksekgeçiren, tüm geçiren, bant süzen filtrenin düzenli, yüksek geçiren ve alçak geçirendurumları; Kerwin-Huelsman-Newcomb filtre; Tow-Thomas filtre; beşinci dereceButterworth alçak geçiren filtre ile dördün osilatör literatüre yenilik olarakönerilmiştir. Tüm karekök ortamı devreler durum-uzay sentez metodu kullanılaraktasarlanmıstır. Filterlerin kesim frekansları harici akım kaynakları ile, kalite faktörüise MOS transistörlerin boyutları değiştirilerek elektronik olarak ayarlanabilir. Aynızamanda, osilatörlerin osilasyon frekansı ve osilasyon koşulu harici akım kaynaklarıile değiştirilebilir. Tüm önerilen devreler, tek güç kaynağı ile MOS transistörler vetopraklanmış kapasitelerden oluşturulmuş olup harici doğrusal dahili doğrusalolmayan yapıya sahip olmalarından dolayı düşük THD değeri, düşük güç tüketimi,geniş dinamik çalışma alanı özelliklerine sahiptir.
Özet (Çeviri)
Square root domain circuits are a subclass of the companding circuits propoundlarge dynamic range under low-voltage/low power, operating in high frequencies,and electronically tuneablity using DC current sources. Due to these advantages,companding circuits are compatible with CMOS VLSI technology. Since digitalcircuits are implemented in this technology, design of companding circuits hasreceived great attention.In this thesis, first order lowpass, second order lowpass, second order bandpassfilter and an oscillator designed in square root domain are presented. Losslessintegrator, first order highpass, allpass filters; second order highpass, notch withregular, highpass and lowpass cases, allpass filters; Kerwin-Huelsman-Newcombbiquad filter; Tow-Thomas biquad filter; fifth order Butterworth lowpass filter andquadrature oscillator are proposed as novel in the literature. All square root domaincircuits are designed by using state space synthesis method. The cut-off frequencyand the quality factor of filters are electronically tuneable by changing externalcurrents and dimensions of MOS transistors, respectively. At the same time,oscillation frequency and oscillation condition of oscillators are adjustable byexternal currents. Only MOS transistors and grounded capacitors are used withsingle power supply. The proposed filters have low THD values, low powerconsumption, large dynamic range due to having externally linear internallynonlinear structures.