Perlit içeren fonksiyonel bir tekstil ürününün tasarımı
Design of a functional textile product with perlite
  1. Tez No: 306834
  2. Yazar: BAHAR TİBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEREN KURUMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu çalışmada perlit mineralinin ilk defa bir tekstil yüzeyine aplikasyonu gerçekleştirilmiştir. Perlit, gözenekli olması, aleve karşı dayanımı, ısı yalıtımı ve ses yutuculuğu gibi özellikleri ile birçok endüstri dalında kullanım alanına sahiptir. Bu özelliklerinden tekstilde de faydalanmak amacıyla öncelikle kumaş yüzeyine aplike edilerek kumaşa ne gibi özellikler kazandırdığı araştırılmıştır.Genleştirilmiş ve ham perlit ile %100 pamuklu kumaş tek taraflı ve çift taraflı olarak kaplanmıştır. Kumaşlara hava geçirgenliği, kopma mukavemeti, dökümlülük, su iticilik, su geçirmezlik vb. gibi tekstildeki birçok fiziksel ve kimyasal testlerin yanında SEM ve FTIR analizleri yapılmıştır. Bunların yanında antibakteriyal özellik, Cr tutuculuğu, tekstil atıksuyunda renk giderimi, zeytinyağı filtrasyonu, ısıl özellikler ile nem iletim özellikleri, yanma (dikey, yatay, eğik, LOI) davranışı, akustik özellikleri ve UV koruyuculuk özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Application of perlite mineral to the textile surface was done first time in this study. Perlite is used in lots of industrial fields, by it?s porous structure, resistance to flame, heat insulation and sound absorption properties. Utilizing from these properties of perlite in textile, perlite was applied to a fabric surface and which properties fabric gained were investigated.%100 cotton fabric was coated seperately with expanded and unexpanded perlite by one side and both sides. Not only physical and chemical tests of textiles such as air permeability, breaking strength, drapeability, water repellency, water penetration and so but also SEM and FTIR analysis have been carried out. Furthermore, antibacterial property, removal of Cr ions from aqueous solutions, removal of dye from textile wastewater, olive oil filtration, thermal properties and liquid moisture management properties, burning (vertical, horizontal, 45o, LOI) behavior, protection behavior from radiant heat, acoustical properties and UV protection properties have been investigated.