İzmir içmesuyu ana dağıtım sistemini besleyen kuyuların hidrolik ve hidrolojik özellikleri bakımından incelenmesi
The assesment of hydraulic and hydrologic characteristics of wells Izmir main water distribution system
  1. Tez No: 306853
  2. Yazar: YETER ERTEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AHMET ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Hidrolik Hidroloji ve Su Kaynakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
İzmir Kentine temin edilen su yeraltı ve yüzeysel su kaynaklarından oluşmaktadır. Ana dağıtım sistemini besleyen dört ana yeraltı suyu kaynakları; Manisa İli Akhisar İlçesi yakınlarındaki Sarıkız, Manisa İli Muradiye kasabası yakınlarındaki Göksu, İzmir Menemen İlçesindeki Menemen-Çavuşköy ve kent merkezinde bulunan Halkapınar-Çamdibi bölgelerinde açılmış kuyulardır.Bu kaynakların geniş bir alana yayılmış olması, farklı jeolojik, hidrojeolojik özellikleri nedeniyle kaynakların emniyetli verimlerinin dikkate alınarak işletilmesini gerektirmektedir. Kente temin edilen suyun % 60'ının yeraltı kaynaklarından sağlandığı düşünüldüğünde günümüzde ortaya çıkan küresel ısınmada bu kaynakların önemini bir kat daha arttırmıştır.Çalışma alanı içerisinde Devlet Meteoroloji İşleri'ne (DMİ) ait yağış değerlerine göre ortalama yağıştan eklenik sapma grafikleri hazırlanarak yağış dönemleri belirlenmiştir. Yıllara göre yağış-yeraltı su seviyeleri ve üretim değerleri birbirleriyle kıyaslanarak aralarındaki ilişki araştırılmıştır. Akiferlerin özelliklerine göre yağışların yeraltına süzülme miktarı ve üretim değerleri dikkate alınarak yıllık işletme rezerv miktarları hesaplanmıştır. Su bilançosu ve buharlaşma değerleri Thornthwaite yöntemi kullanılarak hesaplanmıştır. Sarıkız ve Göksu Kaynaklarına ait daha düzenli kuyu rasatları elde edilebildiğinden boşalım katsayıları hesaplanarak akifer tipi tespit edilmiştir. Sarıkız Kaynaklarının iletimlilik ve depolama katsayısı değerleri belirlenerek Theis metoduna göre yıllık düşüm miktarları hesaplanmış ve etki yarıçapları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The water supplied to the city of Izmir is composed of the source of ground and surface water. Four main sources of ground water that feeds the main distribution system are the drilled wells; Sarıkız near the town of Akhisar in the city of Manisa, Göksu near the town of Muradiye in the city of Manisa, Menemen-Çavuşköy near the town of Menemen in the city of Izmir and Halkapınar-Çamdibi in Izmir.These sources have to operated with taking safely yield into account because of the different geological, hydrogeological characteristics of sources to be spread over a wide area. Today, the importance of water sources has increased still more in global warming when considering the 60 % of the water supplied to the city obtained from ground water.The period of rainfall have been determined by the preparation of the graphs of cumulative deviation from average rainfall calculated from the values of the rainfall for the State Meteorological Service (DMI). The relation between the water level of rainfall-ground water and production values according to the years have been investigated. The amount of annual operating reserve have been calculated regarding to the amount of rainfall infiltration into the ground and the values of production according to the properties of the aquifers. The values of water balance and the evaporation were calculated by Thornthwaite method. Since more regular well observations for Sarıkız and Göksu sources are available, the type of the aquifer have been determined by calculating discharge coefficient. The amount of annual flow and impact radii were determined according to the Theis method by determining the transmisibilitiy and storage coefficients of Sarıkız sources.