İzmir içmesuyu ana dağıtım sisteminde alternatif işletme seçeneklerinin belirlenmesi
Determination of alternative management options in İzmir main water-distribution network
  1. Tez No: 306851
  2. Yazar: MEHMET ENES KARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Hidrolik Hidroloji ve Su Kaynakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Su ihtiyacını uzun yıllar kendi yakın çevresindeki kaynaklardan karşılayan İzmir kenti zaman içinde gittikçe daha uzak kaynakları şehre bağlamak zorunda kalmıştır. Farklı bölgelerde bulunan bu uzak yeraltı (YAS) ve yerüstü kaynakların kente ulaştırılması sırasında ortaya çıkan olumsuzlukların hizmet kalitesinin sürdürülebilirliği açısından daimi kontrol altında tutulması, ayrıca küresel ısınma, gittikçe azalan kaynaklar ve kaynakların kirlenmesine karşı mevcut kaynakların su yönetim ve dağıtım planlamasının etkili bir şekilde yapılmasını gerektirmektedir. Bu nedenle SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition) sistemi ile su dağıtım sistemi 24 saat izlenerek gerektiğinde uzaktan pompa ve vanalara kumanda edilerek etkin su trafiği kontrolü sağlanmaktadır. Ancak içme suyu temin ve dağıtımında ortaya çıkan olumsuz koşulların hızlı ve uygun çözümlerinin önceden planlanarak uygulanmasını gerektirmektedir. Hizmet vermeye devam etmesi nedeniyle mevcut sistemde planlanan çözümlerin uygulanmasında geri dönülmez sonuçlara neden olabileceğinden, mevcut içme suyu dağıtım sisteminin bir matematiksel benzetim modelinin oluşturulmuştur. Kente su sağlayan üretim kaynakları, tüketim bölgeleri ve depolanan su miktarı hesaplanmasında SCADA sisteminin tarihsel veritabanından saha ölçüm değerleri (debi ve seviye) baz alınmıştır. Modelde oluşturulan senaryo fonksiyonu ile tasarlanan çözümlerin uygulanması, alternatif işletme olanaklarının ve/veya optimum çözümlerin neler olabileceği, gerçek uygulama öncesinde sistem simülasyonu, analizi ve raporlaması yapılabilmektedir. Ayrıca model uygulaması mevcut durumu ile gerçekleşmiş işletme analizi, geleceğe yönelik tahmin, en ekonomik işletme şekli vb. sistem olanaklarının gerçekleştirilebileceği kentsel su yönetimi planlamasında da kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
İzmir city has supplied water needs from various sources which are close to city surounding for many years. Some time later, the İzmir city has had to connect more and more sources which are far away from the city.The negativities emerging while this underground (groundwater) and surface sources reaching to city from the different regions should be kept under control to maintaining quality of service. Also, water management and planning of distribution of available resources have to be done efficiently to prevent global warming, dwindling resources and polluiton of water. For this reason, SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) system and the water distribution system monitored continuosly as 24 hours and controlled pumps and valves from a distance when needed to provide effective water traffic control. However, pre-planned rapid and appropriate solutions should be applied when unfavorable conditions emerged in the drinking water supply and distribution.Mathematical simulation model was created for the existing drinking water distribution system due to applying the pre-planning solutions for the existing system may cause irreversible consequences. Area measurements (flow and level) from historical database of SCADA system have been based on to calculate the amount of waterstored, the production-consumption regions and sources that providing water to city.The alternative business opportunities, and / or what may be the optimal solution, system simulation prior to the actual application, analysis and reporting can be made with the scenario function created in model.In addition, management analysis performed with model application will be used for urban water management planning system to predict the future, providing the economic exploitation and so on.