Data transmitting in MPLS (multi protocol label switching) network and QoS (quality of service) effects
MPLS (çoklu protokol etiket anahtarlama) şebekesi üzerinden bilgi aktarımı ve QoS (servis kalitesi) etkileri
  1. Tez No: 306861
  2. Yazar: BURÇİN ALAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖZGE ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
İnternet üzerindeki trafik miktarı arttıkça şebeke performansı giderek düşmekte, şebeke üzerinde bozulmalara, gecikmelere, kararsızlığa ve paket kayıplarına neden olmaktadır. Web erişimi, e-posta ve dosya transferi gibi uygulamalar şebeke gecikmelerine dayanabilse de, ses, video ve diğer gerçek zamanlı gecikmelere duyarlı uygulamalar dayanamaz.?En iyi-gayret? veri gönderimi olan bir şebeke üzerinde, bant genişliğini artırmak, gecikme hassasiyetli ve gerçek zamanlı uygulamaların istenen şekilde iletimi için gerekli ilk adımdır ama yeterli değildir. Verimli bir servis sağlayabilmek için şebeke içerisinde bazı yetenekler kullanılmalıdır. Servis Kalitesi protokolleri en iyi-gayret servislerin kontrolünü sağlamak ve iyileştirme için tasarlanmıştır. Bu nedenle veri iletiminde Servis Kalitesi çok önemli bir parametredir.Bu tezde, MPLS teknolojisi, MPLS şebekesi üzerinden bilgi akışı, MPLS servisleri, QoS kavramı, QoS düzeyleri ve MPLS şebekesi üzerindeki QoS etkileri araştırılmıştır. Trafik yaratabilmek için, iki videofon, iki adet Katman-2 anahtarı ve iki adet MPLS servis yönlendiricisinden oluşan bir ağ topolojisi kullanılmıştır. MPLS şebekesi üzerinde farklı QoS kademelerinde, videofonların birbirini araması ile oluşturulan trafik, MPLS servis yönlendiricinin gösterge sonuçlarına göre analiz edilmiştir. Farklı kademelerde QoS uygulayabilmek için, MPLS servis yönlendiricisi üzerinde farklı konfigürasyonlar gerçeklenmiştir. Monitör sonuçları arasındaki farklar karşılaştırılarak QoS etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
As the amount of traffic on the Internet increases, the network performance decreases; causing network corruption, delay, jitter, and packet loss. Applications such as Web access, e-mail, and file transfer can tolerate network delays while delay-sensitive applications such as voice, video, and other real-time applications cannot.In a best-effort data transmitting network, increasing bandwidth can be the first step to help with these real-time and delay-sensitive applications but it is not enough. To provide efficient service in the network, some talents must be built into the network. Quality of Service (QoS) protocols is designed to provide the control to a best-effort service and improvement. That?s why Quality of Service (QoS) is a very important parameter for data transmitting.In this thesis, MPLS technology, data flow through the MPSL network, its services, QoS concepts, levels of QoS and QoS effects on the MPLS network are investigated. A network topology with two videophones, two Layer-2 switches and two MPLS service routers is used to generate traffic. At some levels of QoS on the MPLS network, traffic, which is created by videophones calling each other, is analyzed according to the MPLS service router?s monitoring results. For applying different levels of QoS, different configurations are verified on the MPLS service router. The effects of QoS are investigated by comparing the differences between the monitoring results at levels of QoS, which are used in the study.