Ekolojik konut tasarımı kriterlerinin araştırılması ve İzmir ili için bir tasarım modeli önerisi
Research of the crıterıa of ecologıcal house desıgn and proposal of a desıgn model for İzmir
  1. Tez No: 306867
  2. Yazar: ERHAN SERİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKNUR TÜRKSEVEN DOĞRUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Dünya üzerinde tüketilen enerjinin yaklaşık yarısı yapı kaynaklıdır. Yapıların çevreye ve insan sağlığına olumsuz etkilerinin azaltılması arayışı sonucunda ?ekolojik yapı? kavramı ortaya çıkmıştır. Ekolojik bir yapı tasarlayabilmek için yapının gerçekleştirileceği çevre ile ilgili veriler doğru saptanmalı ve uygulanacak ekolojik yaklaşımlar bu bilgiler ışığında seçilmelidir.Bu tez çalışmasının ilk amacı İzmir ili yenilenebilir enerji kaynakları potansiyelini ve çevre verilerini incelemektir. Bu inceleme kapsamında yenilenebilir enerji kaynak potansiyeli ve çevre verileri tek bir çalışmada toplanarak bundan sonra yapılacak olan çalışmalara kaynak oluşturması hedeflenmiştir. Çalışmanın ikinci amacı ise yapı kaynaklı enerji tüketiminin büyük bölümünü oluşturan konutların çevreye ve insan sağlığına olumsuz etkilerini azaltacak, kendi enerjisini kendisi üreten, yenilenebilir enerji kaynaklarını etkin biçimde kullanan, uygulanabilir bir ekolojik konut modeli önermektir.Bu amaçlar doğrultusunda çalışmanın ilk bölümünde çalışmanın yöntemi, kapsamı, amacı ve önemi anlatılmıştır. İkinci bölümde çevre, enerji, ekoloji ve sürdürülebilirlik gibi temel kavramlar açıklanarak çevre ve yapı ilişkilerine dikkat çekilmiştir. Üçüncü bölümünde ise açıklanan kavramların ışığında ekolojik mimarlık ilkeleri ele alınmaktadır. Çalışmanın dördüncü bölümünde; İzmir'deki çevre sorunları ve nedenleri, İzmir ili çevre verileri ve yenilenebilir enerji kaynakları analiz edilmiş, bu analiz doğrultusunda ekolojik mimarlık ilkeleri İzmir ili özelinde incelenmiş ve örnek konut tasarım modelinin geliştirilmesi için bir çalışma alanı belirlenmiştir.Ortaya konulan kriterler ve verilerin değerlendirilmesi sonucunda İzmir'in Seferihisar ilçesi ekolojik kaynaklar açısından en potansiyelli alan olarak belirlenmiş, çalışma alanı burada seçilerek, alan üzerinde uygulanabilir bir konut modeli önerilmiş ve maliyet hesapları ile birlikte sunulmuştur.Çalışmanın son bölümü olan ?Sonuç? bölümünde önerilen konut modelinde yer alan aktif sistemlerin yapı maliyetindeki oranları ve geri dönüş süreleri ele alınmış, değerlendirme ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
About the half of the energy consumed in the world is structure-borne. As a result of searching for decreasing the negative effects of the structures on environment and human health, the term of `ecological building? emerged. In order to design an ecological building, the data about the environment, where the structure to be built, should be detected correctly and ecological approaches to be applied should be selected in the light of this information.First aim of this thesis study is to examine the potential of renewable energy sources and environment data of İzmir. In the scope of this research, it?s aimed to form a reference for the further studies by gathering the potential of renewable energy sources and environmental data together in one study. The second aim of the study is to propose an applicable ecological house model which will decrease the negative effects of the buildings that form the majority of the structure-borne energy consumption on environment and human health, produce its own energy and use the renewable energy sources effectively.In the direction of these aims, in the first chapter of the study, the method, scope, aim and importance of the study are explained. In the second chapter, the relationships between environment and buildings are pointed out by disclosing the basic terms like environment, energy, ecology and sustainability. In the third chapter, in the light of the terms disclosed, the principles of ecological architecture are discussed. In the fourth chapter of the study, the environmental problems in İzmir and their causes, the environmental data of İzmir and the renewable energy sources are analyzed and in the line with this analysis, the principles of ecological architecture are examined specifically basing on İzmir and a study field is determined to develop the sample of house design model.As a consequence of criteria presented and evaluation of the data, Seferihisar district of İzmir is determined to be the place with the highest potential for the ecological resources and by selecting this place to be the study field, an applicable house model has been proposed on the field and it?s submitted with cost accounts.In `?Conlusion??, the last chapter of the study, rates of building costs and recycling period of active systems taking place in the proposed house model, and evaluation and suggestions are presented.