Multi gravite cihazlarının krom cevheri zenginleştirmesindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of effects of multi gravity devices on the chrome ore benefication
  1. Tez No: 306868
  2. Yazar: BERKAN ER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNER İPEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışmasında, Adana ili, Aladağ ilçesinde bulunan Sivişlitepe ocağından temin edilen kromit cevheri üzerinde multi gravite cihazlarının krom cevheri zenginleştirmesindeki etkilerini araştırmak amacıyla zenginleştime testleri gerçekleştirilmiştir. Deneylerde multi gravite cihazlarından MGS, Knelson ve Falcon konsantratörleri kullanılmıştır.MGS deneylerinde besleme tane boyutu sabit tutulmuş; tambur dönüş hızı, tambur eğim açısı, yıkama suyu miktarı ve besleme katı oranı değiştirilen parametreler olarak belirlenmiştir. Deneysel tasarımın oluşturulmasında merkezi kompozit deneysel tasarım yöntemi kullanılmıştır.Knelson ayırıcısı ile sabit besleme tane boyutunda santrifüj kuvvet ve yıkama suyu basıncı değiştirilerek ön testler yapılmış ancak üretilen ürünler nihai kromit konsantresi olarak yeterli görülmediği için elde edilen kromit konsantreleri, Falcon deneylerinde besleme malı olarak kullanılmıştır.Knelson santrifüj ayırıcısında üretilen konsantreler, tane serbestleşmesini arttırmak için öğütme işlemine tabi tutulmuş ve Falcon konsantratörü ile farklı rotor dönüş hızlarında ve su basınçlarında bir dizi zenginleştirme deneyleri gerçekleştirilmiş, kromit tenörü değerleri ve konsantre verimleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, recovery tests were carried out with the purpose of investigating the effects of MGS, Knelson and Falcon multi gravity concentrators on the beneficiation of chromite using the sample taken from Sivişlitepe/Aladağ, Adana.Feed particle size has been kept constant; rotational speed, tilt angle, washwater and feed pulp density varied as different parameters during MGS Tests. In the establishment of experimental design, the central composite rotatable design method has been utilized.Preliminary tests have been performed by changing centrifugal power and washwater pressure using Knelson separator. Since only limited amount of concentration has been attained, concentrates were subjected to further concentration by using Falcon centrifugal separator.The Knelson concentrates were ground for increasing particle liberation before using in the Falcon tests. A series of tests have been conducted applying different rotational speed and water pressures to find out the effects of Falcon concentration on the chromite grade and recoveries.