Arsenic removal by chemical treatments
Kimyasal metotlarla arsenik uzaklaştırılması
- Tez No: 306871
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ALPASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
İçme sularında yüksek miktardaki arsenik konsantrasyonu sorununu iki yöntemle çözebiliriz.Birincisi yeni güvenilir içme suyu kaynaklarının bulunması, diğeri ise kirlenmiş kaynaktaki arseniğin giderilmesidir.Bu çalışmanın amacı, kimyasal çökeltim ile arsenik giderme verimliliğinin incelenmesidir.Bu çalışmada distile suda ve ham sudaki, yüksek arsenik konsantrasyonunu uzaklaştırmak farklı koagülantlar kullanıldı. Farklı pH değerlerinde farklı dozajlar uygulandı.Laboratuar çalışmaları sonuçları, Alum, Demir-3klorür ve kireç kimyasal çökeltimle arsenik uzaklaştırılması için uygun koagülantlar olduğu gözlemlenmiştir. Dozaj ve pH seviyeleri tezin detaylarında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The problem of high levels of arsenic concentration in water (particularly drinking water) can be solved by two ways.The first one is to find a new safe source of drinking water; and the second removing of arsenic from the contaminated source.This research focuses to the latter alternative and aims to investigate arsenic removal capacity (efficiency) by chemical precipitation. In the thesis the different coagulants are used in order to remove high arsenic concentrations from distilled water and raw water. Different doses are applied under varying pH levels.Result of the laboratory experiments indicated that, alum, ferric and calcium are the good coagulants which are capable to precipitate arsenic. The important part is the dose and pH levels which are examined in the thesis in detail.