Türkiye sularının yıkama etkinliği açısından incelenmesi
Investigation of washability of Turkish water resources
- Tez No: 66477
- Danışmanlar: PROF. DR. A. NURSEN İPEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
- Manganese, - Hardness, - Flour, - Phosphate Poisonous substances ; - Lead, - Copper, - Chromium, - Cadmium, -Zinc, - Arsenic, - Phenol, - Cyanide. In this study ; pH, iron and manganese concentrations, and hardness are measured to define general water characteristics of Turkey. The hardness of a water is due to its calcium and magnesium content. Calcium hardness is that hardness due to soluble calcium salts ; magnesium hardness, to soluble magnesium salts. Total hardness is the sum of the calcium hardness and the magnesium hardness. Carbonate hardness, bicarbonate hardness, and temporary hardness are synonymous terms for that hardness attributed to the bicarbonates of calcium and / or magnesium. Noncarbonate hardness, sulfate hardness, and permanent hardness are synonymous terms for that hardness due to the sulfates, chlorides and / or nitrates of calcium and / or magnesium. The term, hardness, is originally applied to waters that were hard to wash in ; it referred to soap - wasting properties of water. With most normally alkaline waters, these soap - wasting properties are directly and proportionately due to the calcium and magnesium content If appreciable amounts of soluble iron, aluminum, or certain other heavy metals are present, these also would waste soap. Iron is present in practically all water supplies, but, if the amounts present are 0.1 mg/l or less, they may be negligible for nearly all industrial uses. The iron in various water supplies may be present in one or more of four forms. 1 - In deep well waters, iron, if present in amounts of over 0.1 mg/l, is almost invariably present as the soluble, colorless ferrous bicarbonate. Such waters are usually perfectly clear and colorless when first drawn, but on standing in contact with the atmosphere, they slowly cloud and finally deposit a yellowish to reddish brown precipitate of ferric hydroxide. XI
Özet (Çeviri)
ÖZET Günümüzde, nüfus yoğunluğunun artması, kültür seviyesinin yükselmesi ve endüstrinin gelişmesiyle birlikte su ihtiyacı ve sarfiyatı artmaktadır. Su kaynaklannın çeşitliliği su kalitesinin de değişiklikler göstermesine sebep olmaktadır. Suyun kalitesi, kullanım amacı gözönünde bulundurulduğunda önem kazanmaktadır. İçme, genel ihtiyaçlar ve endüstriyel kullanım için çeşitli kriterler belirlenmiştir. Bu kriterler ülkeden ülkeye, bölgeden bölgeye değişiklikler göstermektedir. Türkiye'de bu kriterler TS 266 ile belirlenmiştir. Sular kullanım yerlerine göre bu kriterlere uygun hale getirildikten sonra kullanılmalıdır. Bu çalışmada Türkiye'nin bazı bölgelerinden gelen numunelerde demir, mangan konsantrasyonlarının ve sertliğin kabul edilebilir değerler üzerinde olduğu belirlenmiştir. Bu özellikteki sular özellikle yıkama kalitesi ve endüstriyel kullanımda zorluklar açısından sorun yaratmaktadır. Demir ile mangan kumaş ve porselen malzemeler üzerinde lekeler oluşturmakta, sert sular ise boru hatlarında tıkanıklıklara ve yük kaybına sebep olmaktadır. Türkiye sularında demir, mangan ve sertlik konsantrasyonlarını kullanım suları için gerekli sınırların altına indirmek amacıyla, analizlerde saptanan değerler doğrultusunda sentetik olarak hazırlanan çözelti iyon değiştirici ile işleme tabi tutulmuştur. IXÖZET Günümüzde, nüfus yoğunluğunun artması, kültür seviyesinin yükselmesi ve endüstrinin gelişmesiyle birlikte su ihtiyacı ve sarfiyatı artmaktadır. Su kaynaklannın çeşitliliği su kalitesinin de değişiklikler göstermesine sebep olmaktadır. Suyun kalitesi, kullanım amacı gözönünde bulundurulduğunda önem kazanmaktadır. İçme, genel ihtiyaçlar ve endüstriyel kullanım için çeşitli kriterler belirlenmiştir. Bu kriterler ülkeden ülkeye, bölgeden bölgeye değişiklikler göstermektedir. Türkiye'de bu kriterler TS 266 ile belirlenmiştir. Sular kullanım yerlerine göre bu kriterlere uygun hale getirildikten sonra kullanılmalıdır. Bu çalışmada Türkiye'nin bazı bölgelerinden gelen numunelerde demir, mangan konsantrasyonlarının ve sertliğin kabul edilebilir değerler üzerinde olduğu belirlenmiştir. Bu özellikteki sular özellikle yıkama kalitesi ve endüstriyel kullanımda zorluklar açısından sorun yaratmaktadır. Demir ile mangan kumaş ve porselen malzemeler üzerinde lekeler oluşturmakta, sert sular ise boru hatlarında tıkanıklıklara ve yük kaybına sebep olmaktadır. Türkiye sularında demir, mangan ve sertlik konsantrasyonlarını kullanım suları için gerekli sınırların altına indirmek amacıyla, analizlerde saptanan değerler doğrultusunda sentetik olarak hazırlanan çözelti iyon değiştirici ile işleme tabi tutulmuştur. IX2 - The so - called red waters, which are caused either ( a) by the action of corrosive waters containing dissolved oxygen on iron piping or ( b) by the aeration of a water containing ferrous bicarbonate, have suspended iron in the form of a more or less hydrated ferric oxide. 3 - In some surface waters, iron, in amounts of over 0.1 mg/i, may be present in an organic (chealeted ) form. 4 - In acid mine waters or in acid surface waters contaminated with acid mine waters or acid industrial wastes, part or even all of the iron may be present as ferrous sulfate. Such waters may also contain manganese sulfate, aluminium sulfate, free sulfuric acid and suspended ferric hydroxide. Water supplies containing over 0.2 mg/l of iron are objectionable for nearly all industrial uses, and for many uses tolerance should not exceed 0.1 mg/l. Iron present as ferrous bicarbonate, may be removed by ; - aeration and filtration, - cation exchange, - filtration though manganese zeolit. Iron, present as ferrous sulfate, may be removed by ; - neutralization, - aeration and filtration. Iron, present as suspended ferric hydroxide, may be removed by filtration. Iron, present in organic or colloidal form, may be removed by, coagulation and filtration. Manganese, while fortunately rarer in occurence than iron, is even more troublesome. In clear deep well waters, it usually occurs as manganous bicarbonate. When first drawn, such waters are clear and colorless, but on standing in contact with air, they cloud and they usually deposit the yellowish or reddish brown ferric hydroxide first. This is because iron oxidizes more readily and at lower pH values than manganese. In fact, for air to oxidize manganous bicarbonate rapidly, it is usually necessary to have a pH value of over 9.0. In clear, alkaline, manganese - bearing waters, the manganese occurs as manganous bicarbonate. This can be oxidized and removed by ; - aeration, - settling and filtration. Manganous manganese, like ferrous iron may be removed by the sodium cation exchange process simultaneously with the removal of the hardness. Manganous manganese, whether present as the bicarbonate, chloride, or sulfate can be removed by the hydrogen cation - exchange process. xiiExcessive hardness, for instance, may speedily scale up water heaters and hot water piping, causing diminished flows and eventually such serious clogging and burnouts that expensive repairs and replacements are required. Also hardness wastes large proportion of the soap used in laundering and deposits insoluble calcium and magnesium soap curds in the laundered materials. Water containing hardness is objectionable in all laundries for three reason; - it seriously shortens the life of all materials laundered in it, - It wastes large amounts of soap, builder or detergents, - it turns out a poor quality of work. For these three reasons, hard waters must be softened in various water softening processes. Another acceptable reason is about environmental protection. Wasting large amounts of detergent causes more wastes including phosphate. The so - called red waters are caused by the action of corrosive waters containing dissolved air on ferrous metals with production of pits, tubercles and reddish brown ferric hydroxide. Waters containing ferrous bicarbonate, therefore, stain everything with which they come in contact a yellowish to reddish brown, and this usually is not evenly deposited but forms spots and streaks. In the industries, cotton, wool, silk, and other textiles can not be processed in such waters. Manganese stains materials, especially when the pH is raised as in laundering, scouring, or other washing operations. These stains, if not masked by iron, may be dirty brown, gray or black in color and usually occur in spots and streaks. The measurement of pH, manganese, iron, hardness and chlorine concentrations indicated that water samples collected from several parts of Turkey had; - High hardness concentration, - Suitable manganese concentration, - High Fe+2/+3 concentration, - Low chlorine concentration, - Suitable pH values. According to experimental data minimum pH value was 5.62, minimum hardness concentration is 17.2mg/iasCaC03, inimum iron concentration was < 0.01 mg/l, minimum manganese and chlorine concentration was 0.01 mg/l, and maximum pH value was 8.90, maximum hardness concentration was 653.6 mg/i as CaC03l maximum iron and chlorine concentration were 1.30 mg/l, maximum manganese concentration was 0.20 mg/l. According to these results the worst water sample was selected and synthetic water solution was prepared. xiiiCation exchanger resins were used for removal of iron, manganese and hardness,. 25 g cationic resine was poured into a glass column. Syntetic solution was passed through the cationic resin and concentrations were measured. Cationic resins were removed iron succesfully. Then pH value was increased (10.5), and the solution was passed through another 25 g cationic resins. As a result of this treatment manganese had also removed succesfully. XIV