Public opinion on water reuse applications in Turkey
Türkiye?de suyun geri dönüşüm uygulamalarına halkın tepkisi
- Tez No: 306872
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN BÜYÜKKAMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Günümüzde su kaynakları hızlı olarak kirlenmekte ve tükenmektedir. Dünya nüfusunun büyük ölçüde artacağı ve bunun sonucu olarak su ihtiyacında ve atık su üretiminde büyük bir artış yaşanacağı belirtilmektedir. Birçok ülke kendi ulusal su rezervi limitine yaklaşmaktadır veya bu sınıra dayanmıştır. Bu durumda atık suyun iyileştirilmesi ve tekrar kullanılması su rezervlerinin korunması, ihtiyacın karşılanması ve mevcut rezervlerin arttırılması gerekmektedir. Bu sebeple suyun geri dönüşümü ve tekrar kullanılması çok büyük bir öneme sahiptir. Arıtılmış suyun yeniden kullanılması konusunda halkın olumsuz tepkisi uygulamada sorunlar çıkartabilmektedir. Bu nedenle, halkın bilgilendirilmesi ve yaygın olan yanlış inanışların değiştirilmesi gerekmektedir. Bu konuyla ilgili olarak bu çalışma planlandı ve anketler hazırlandı. Araştırmada on beş soru arıtılmış suların tekrar kullanılması uygulamaları, bazı sorular ise katılımcıların yaşları, cinsiyetleri, eğitim ve gelir seviyeleri ile ilgilidir. Anket çalışması Türkiye'nin belli bölgelerine gönderildi ve 375 adet anket geri döndü. Anketler toplandıktan sonra, datalar SPSS programı istatistiksel analizi ve excell programı ile değerlendirildi. Araştırma sonuçları katılımcıların atıksuyun geri dönüşüm uygulamaları konusundaki fikirlerini ortaya koydu. Araştırma sonuçlarına göre; katılımcılar arıtılmış suların kullanımı konusunda endişelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, water resources are rapidly polluted and run out importance. Depending on the population growth, water demand and wastewater generation will increase in the future. Many communities throughout the world are approaching, or have already reached, the limits of their available water supplies. Hence, water reclamation and reuse have almost become necessary for conserving and extending available water supplies. The recycling and reusing of water have a great importance. However, negative response of the public on water reuse creates some problems in application. Therefore, public should be informed and common fallacies needs to be changed. This study was planned and a survey sheet (questionnaire) was prepared. There are some questions related with participant?s age, gender, education, income range and fifteen questions about water reuse in the survey. This questionnaire was sent to different regions of Turkey and 375 questionnaires were returned. Questionnaires after collection, these data was evaluated with SPSS statistical analysis and excel programs. The results of survey studies will be given opinion of Turkish people on water reuse applications. According to study results; participants have suspicion about reuse of treated wastewater.