Fuzzy time series and related applications
Bulanık zaman serileri ve uygulamaları
- Tez No: 306873
- Danışmanlar: PROF. DR. EFENDİ NASİBOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Bölümü
- Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, uzun yıllardır süregelen klasik zaman serileri araştırmalarına yeni bilimsel yaklaşımların incelenmesi hedeflenmiştir. Son yılların gözde bilim alanı olan, Bulanık Mantık ve Kümeler Teorisi ile Zaman Serisi Analizi iç içe geçirilmiştir. Bu tezde birçok farklı bilim alanına veya araştırma konusuna kolaylıkla bütünleşmiş bulanık mantık sistemleri kullanılmıştır. Geleceği tahminlemede çok önemli rol oynayan Zaman Serileri'ne çeşitli yöntemler dahil edilmektedir. Tezin ana amacı; tezde önerilen yöntemlerin tahminlemede, modellemede hata payını azaltma ve/veya tahmincinin yeteneklerini geliştirme gücüne sahip olup olmadığını araştırmak. Düşük miktarda veri ile çalışma imkanı sağlayabildiğini sınamaktır.Tezin ilk bölümü güncel hayatta bilimin etkileri, Zaman Serileri Analizi ve Bulanık Mantık Sistemlerinin yaşamımıza etkisini anlatmaktadır. İkinci ve üçüncü bölümler ise sırası ile Zaman Serileri ve Bulanık Kümeler Teorisi konularının prensip ve bilimsel temellerini açıklamaktadır. Tezin dördüncü bölümü, ikinci ve üçüncü bölümlerin nasıl birleşerek yepyeni bir bilimsel açılım olan, Bulanık Zaman Serilerini oluşturduğunu ve bu yeni sistemin, geçmiş yöntemlere olan olumlu ve olumsuz kabiliyetlerini incelemekte ve sorgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Currently, inventing new approaches for modeling the classical time series analysis with last decade?s favorites theme Fuzzy Logic and Sets Theory is going to be popular. In many different scientific models and research areas the Fuzzy Logic Systems are easy to integrate with. Forecasting the short/long distance of future is the main objective of Time Series Analysis and lately it evolves Fuzzy Logic Systems. The main aim in this thesis is evaluating the forecasting or estimation error rate on invented and also improved new models, if they have stronger or weaker affiliations.At the introduction section, effects of Time Series Analysis and Fuzzy Logic Systems in human daily life are separately discussed. The second and third sections include the axioms, definitions of Time Series Analysis and Fuzzy Logic and Sets Theory. The following section after them defines and compares how the newly invented methodology of Fuzzy Time Series gathered. Also the pros and cons of the new system is discussed, so if the forecasting or estimating abilities are superior or not.