Vitis labrusca L.' (kokulu üzüm) nin antioksidan aktivitesi, resveratrolün izolasyonu ve karakterizasyonu
Determination of antioxidant activity of Vitis labrusca L., isolation and characterization of resveratrol
  1. Tez No: 306887
  2. Yazar: AYTAÇ GÜDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KORKMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Vitis labrusca L. nin çekirdek, kabuk ve meyvenin metanol ekstraktlarının in vitro ortamda antioksidan aktiviteleri tayin edildi. Daha sonra üzümün çekirdek ve kabuk kısmından antioksidan bir bileşik olan resveratrolün izolasyonu ve karakterizasyonu gerçekleştirildi. İzolasyon ve karekterizasyonundan sonra resveratrolün antioksidan aktivitesi de tayin edildi. Ekstraktların antioksidan özellikleri; toplam antioksidan aktivite, indirgeme gücü, süperoksit anyon radikal giderme, hidrojen peroksit giderme, serbest radikal giderme, metal?şelat aktivitesi gibi farklı antioksidan testlerle belirlendi. Ayrıca toplam fenol içeriği, toplam flavonoid içeriği, askorbik asit içeriği, toplam antosiyanin içeriği, likopen içeriği, ß?karoten içeriği ve E vitamini içerikleri tayini gibi farklı antioksidan testler de gerçekleştirildi. Karşılaştırma için butillenmiş hidroksi anisol (BHA), butillenmiş hidroksi toluen (BHT), ??tokoferol ve L?askorbik asit standart antioksidan maddeler olarak kullanıldı.Vitis labrusca L. nin çekirdek ve kabuk ekstraktlarının 100 ?g/mL konsantrasyonundaki çözeltilerinin ferrik tiyosiyanat metoduna (FTC) göre linoleik asit emülsiyonundaki peroksidasyonunda ölçülen inhibisyon değerleri, standart antioksidan maddelerden yüksek bulunmuştur. Çekirdek, kabuk ve meyvenin inhibisyon değerleri sırasıyla %81.45, %81.19 ve %76.90 olarak bulundu. Standart antioksidan maddelerden BHA, BHT ve ??tokoferolün inhibisyon değerleri sırasıyla %80.43, %79.62, %79.29 olarak bulundu. Bu sonuçlara göre çekirdek ve kabuk, standart antioksidan maddelerden daha yüksek inhibisyon özelliği göstermiştir.Ekstraktların indirgeme gücü, süperoksit anyon radikali giderme aktivitesi, hidrojen peroksit giderme aktivitesi, serbest radikal giderme aktivitesi, metal?şelat aktivitesi konsantrasyona bağlı olarak artmaktadır. Toplam fenol ve toplam flavonoid bileşimi eşdeğer kateşin miktarı olarak hesaplandı. Elde edilen sonuçlar çekirdek, kabuk ve meyvenin doğal bir antioksidan kaynak olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In vitro antioxidant activities of the methanol extracts obtained from seed, exocarp, and fruit parts of Vitis labrusca L. were determined. Subsequently, isolation and characterization of resveratrol as an antioxidant compound were carried out from grape, seed, and exocarp. Finally, antioxidant activity of resveratrol was evaluated. The antioxidant properties of the extracts were evaluated by using different antioxidant tests such as total antioxidant activity, reducing power, superoxide anion radical scavenging, hydrogen peroxide scavenging, free radical scavenging, and metal chelating activities. Furthermore, different antioxidant tests such as total phenolic content, total flavonoid content, ascorbic acid content, total anthocyanin content, lycopene content, ß?caroten content and vitamin E content were carried out. Butylated hydroxyanisole (BHA), butylated hydroxytoluene (BHT), and ??tocopherol and L?ascorbic acid were used as standart antioxidants for comparison.Considering Ferric Thiocyanate Method (FTC), the measured inhibition values of the solutions of Vitis labrusca L. seed and exocarp extracts at the concentration of 100 ?g/mL and were found to be higher than these of standart antioxidants on the peroxidation of linoleic acid emulsion. Inhibition values of seed, exocarp and fruit were found to be 81.45%, 81.19%, and 76.90%, respectively. While these of standart antioxidants BHA, BHT and ??tocopherol were found to be 80.43%, 79.62%, and 79.29%, respectively. Also the values go up with the increasing concentration. When the results were evaluated according to the obtained data, seed and exocarp have higher antioxidant activities than the standart antioxidants.Reducing power, superoxide anion radical scavenging activity, hydrogen peroxide scavenging activity, free radical scavenging activity and metal chelating activity of extracts increase depending on concentration. Total phenol and flavonoid contents of the plants were calculated as catechin equivalent. The obtained results reveals that the seed, exocarp and fruit are good sources of natural antioxidant.