Kule yapılarının deprem etkisinde sonlu elemanlarla modellenmesi ve simülasyonu
Finite element modeling and similation of tower structures under earthquake loads
  1. Tez No: 306903
  2. Yazar: ALİ BABUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZER A. KASIMZADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada kule tipi yapıların sınıflandırılması, sonlu elemanlar metodu ile modellenmesi ve dinamik analizleri hakkında bilgiler verilmektedir.Yapıların sonlu elemanlar metodu ile modelleme adımları ve statik analizi sayısal örnekler üzerinde gösterilmektedir.Yapının dinamik özelliklerinin bulunması için yapılan dinamik analiz adımlarına çalışmada yer verilmektedir. Kule tipi yapılarda rüzgar yüklerinin oluşturacağı etki de düşünülmelidir. Rüzgar yüklerinin minimize edilmesi için kule yapılarının mimari tasarımı da dikkatlice yapılmalıdır.Herhangi bir depremin etkisi altında yapının yer değiştirme, hız ve ivme değerlerinin bulunması düzeni gösterilmektedir.Statik ve dinamik analiz için bilgisayar program algoritmaları da gösterilmektedir.Örnek olarak seçilen bir sistem aynı yükleme durumu altında, zemin sınıfları, malzeme özellikleri, malzeme birim hacim ağırlıkları değiştirilerek bir paket program yardımıyla yerdeğiştirme değerleri kıyaslanmaktadır. Aynı örnek üzerinde P-? etkisi de gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study provides information about the classification of tower-type structures, modeling and dynamic analysis with finite element method.Steps in modeling and static analysis of structures with the finite element method are shown on the numerical examples.In this study, the steps of the dynamic analysis to find the dynamic properties of the structure are given. Wind effects are also considered for tower type structures. Architectural design of the tower structures are also important factor for minimizing the wind loads.Calculating the displacement, velocity and acceleration values of the structure are shown at any earthquake influence.Computer program algorithms are also shown for Static and dynamic analysis.Selected as an example of a system under the same loading condition, types of soil, material properties, material unit weights by changing the displacement values are compared with the help of a computer program. The P-? effect is shown on the same example.