Karadeniz'de yaşayan dikenli vatoz (Raja clavata L., 1758)' da yaş tayini yöntemleri ve büyüme modellerinin belirlenmesi
Determination of ageing methods and growth models in thornback ray (Raja clavata L., 1758) inhabiting the Black Sea
  1. Tez No: 306915
  2. Yazar: ERDAL ERTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, ülkemiz sularında bulunan ve su ürünleri ihracatında değerlendirilen Raja clavata (Linnaeus, 1758)' nın doğal populasyonundan temin edilen örneklerde, kalsiyum içeren farklı sert yapılardaki (sırt omuru, kuyruk dikeni) büyüme bantlarının (annulus) incelenmesi ile yaş tayininin yapılması, metodun güvenilirliğinin sınanması ve yaşa dayalı büyüme modelinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yaş okumalarının sonuçlarının kıyaslanmasıyla, dikenlerde normalin altında yaş tespiti yapıldığı omurların bu tür için yaş tayininde en güvenilir yapı olarak kullanılabileceği belirlenmiştir. Raja clavata'nın yaş aralığı 1-11 yıl olarak saptanmıştır. Test sonuçlarına göre erkek ve dişilerin boy-frekans dağılımları istatistik olarak farklı (K-S test; Z=1.392, P= 0.041), ağırlık-frekans dağılımları aynı (K-S test; Z=1.263, P= 0.082) bulunmuştur. Raja clavata bireylerinden elde edilen boy-ağırlık ilişkisi W= 0.003054 L3.177450(N=342, r= 0.989, bSE=0.025771) olarak tespit edilmiş, b değeri istatistik olarak 3'ten farklı olduğundan ilişki pozitif allometrik olarak nitelendirilmiştir. Raja clavata'da von Bertalanffy büyüme parametreleri L?=96.97 cm, K=0.158 yıl-1, t0= -0.080 yıl ve ?= 3.175 olarak hesaplanmıştır. Buna göre Raja clavata uzun ömürlü, yavaş büyüyen bir tür olarak nitelendirilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the growth zones (annulus) for ageing process on samples of different calcified hard structures (vertebral centra, caudal denticle) of Raja clavata (Linnaeus, 1758) obtained from natural populations, to test the reliability of ageing method and to describe the age-based growth model. By the comparison of age readings, it is determined that denticles caused underestimation in age values and the vertebral centra is the most reliable structure to be used for age evaluation of this species. The age range of Raja clavata was identified as 1-11 years. The test results revealed that the length frequency distributions of males and females were significantly different (K-S test; Z=1.392, P= 0.041), but the difference between the weight frequency distributions of both sexes were statistically in significant (K-S test; Z=1.263, P= 0.082). The length-weight relationship obtained from Raja clavata individuals was calculated as; W= 0.003054 L3.177450 (N=342, r= 0.989, bSE=0.025771) and as the `b? value was significantly different from `3?, the relationship was decided to be positive allometric. The growth parameters calculated by means of von Bertalanffy equation were as; L?=96.97, K=0.158, t0= -0.080 ve ?= 3.175. Thus, Raja clavata can be considered as a slow-growing and long lived fish species