Environmental friendly inp/zns nanocrystals
Çevre dostu ınp/zns nanokristaller
- Tez No: 306940
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİ VOLKAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Kimya Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Energy, Chemical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yarı iletken nanokristaller nanometre boyutunda, optik özellikleri materyal kompozisyonu ve parçacık boyutu kontrol edilerek ayarlanabilen floresan kristalciklerdir. Yarı iletken nanokristaller çeşitli sentez teknikleri kullanılarak hazırlanabilirler ve biyolojik bilimlerden elektroniğe kadar bir çok farklı alanda uygulama bulurlar. Bu tez içerisinde LED uygulamaları için indiyum fosfat tabanlı nanokristaller çalışıldı. Bu tezin araştırma çalışmaları bu nanokristallerin koloidal sentez metodu ve materyal karakterizasyonlarına odaklanmıştır. Tek kap sentez metodu kullanılarak, indiyum fosfat/çinko sülfat (InP/ZnS) çekirdek/kabuk nanokristal yapıları sentezlenmiştir. Bu sentez tekniği tekrarlanabilir ve ayarlanabilir bir hazırlama metodu sağlamaktadır. Tezde çalışılan malzeme karakterizasyon teknikleri UV-Vis spektroskopi, fotoluminesans spektroskopisi, geçirimli elektron mikroskopisi (TEM), x-ışını kırınımı, x-ışını fotoelektron spektroskopisi (XPS), etkileşik çiftlenmiş plazma (ICP-MS) ve Zeta boyut ayırıcını (ya da DLS) içerir. Bu özellikler InP/ZnS nanokristalleri kadmiyum (Cd) içeren rakipleriyle optik özellikleri açısından karşılaştırılabilir hale getirmektedir ve çevresel sebeplerle InP/ZnS nanokristaller LED uygulamalarında Cd içeren nanokristaller yerine kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Semiconductor nanocrystals are nanometer scale fluorescent crystallites with tunable optical properties, which can be controlled by the material composition and particle size. They can be prepared using various synthesis techniques and find applications in many different areas ranging from life sciences to electronics. In this thesis, indium phosphide based nanocrystals are studied for LED applications. The thesis research work focuses on the colloidal synthesis method and material characterization of these nanocrystals. Using one pot synthesis method, the indium phosphide/zinc sulfide (InP/ZnS) core/shell nanocrystal structures are synthesized. This synthesis technique allows for a reproducible and tunable preparation method. The material characterization techniques used in this thesis include UV-Vis spectroscopy, photoluminescence spectroscopy, transmission electron microscopy (TEM), X-ray diffraction, X-ray photoelectron spectroscopy (XPS), inductively coupled plasma-mass spectrometry (ICP-MS), and Zeta Sizer (or DLS). These properties make InP/ZnS nanocrystals comparable to their cadmium (Cd) containing counterparts with respect to their optical properties, and InP/ZnS nanocrystals offer the potential to replace them because of environmental concerns in LED applications.