Synthesis and characterization of cross-linked water-dispersible conjugated polymer nanoparticles
Suda dağilabilir çapraz bağli işiyan polimer nanoparçaciklarin sentezi ve karakterizasyonu
- Tez No: 306939
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DÖNÜŞ TUNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, suda dağılabilen çapraz bağlı ışık saçan konjüge polimerlerin kararlılıkları geliştirilerek orijinal sentez metodu gösterilmiştir.Işıyan konjüge polimerleri sentezlemek için bromin, hidroksil ve azit gibi farklı fonksiyonel gruplarla türevlendirilmiş monomerler sentezlenmiştir. Sentezlenen monomerler 1H-NMR spektroskopisi ile karakterize edilmiştir.Monomer sentezinden sonar, Suzuki kenetlenme reaksiyonu ve oksidatif polimerizasyon ile çeşitli polimerler sentezlenmiştir. Sentezlenen polimerlerin yapısal ve optik özellikleri 1H-NMR spektroskopi, FT-IR spektroskopi ve jel geçirgenlik kromatografisi ile karakterize edilmiştir.Son olarak, çapraz bağlı, ışık saçan konjüge polimer nanoparçacıklar diaminoalkin çapraz bağlayıcı kullanılarak sentezlenmiş ve triazol, amin grupları gibi fonksiyonel gruplar nanoparçacıklara katılmıştır. Hidrofilik fonksiyonel grupların sentezlenen konjüge polimer nanoparçacıklara katılması, yamalı, iki yüzlü nanoparçacık oluşumuyla sonuçlanmıştır. Bu çalışmada, CB6 ilk defa nanoparçacık sentezinde 1,3-azitalkin Huisgen siklo katılma reaksiyonlarında katalizör olarak kullanılmış ve konjüge polimer-bazlı nano boyutta rotaksanlar elde edilmiştir. Şekilleri kalıcı konjüge polimer nanoparçacıkların çapraz bağlanması aynı zamanda UV ışığı altında da gerçekleştirilmiştir.Işık saçan konjüge polimer nanoparçacıklardaki çeşitli fonksiyonel gruplar, nanoparçacıkları hücre görüntüleme ve biyolojik sistemlere ilaç taşıma gibi biyolojik calışmalarda oldukça kullanışlı yapmıştır. Sentezlenen nanoparçacıklar, dinamik ışık saçılımı (DLS) ölçümleri, aktarmalı elektron mikroskobu (TEM), FT-IR spektroskopi ve UV-Vis spektroskopi ile karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a novel synthetic method was demonstrated for the water-dispersible crosslinked light-emitting conjugated polymer nanoparticles with enhanced stability.In order to synthesize the novel conjugated polymer nanoparticles, thiophene-based monomers were synthesized with different functional groups such as bromine, hydroxyl and azide groups. These monomers were characterized by 1H-NMR spectroscopy.After the synthesis of the monomers, various polymers were synthesized via Suzuki coupling and oxidative polymerization. Their structural and optical properties were fully characterized by spectroscopic techniques such as 1H-NMR spectroscopy, FT-IR spectroscopy and Gel Permeation Chromatography (GPC).Finally, crosslinked conjugated polymer nanoparticles were synthesized by a diaminoalkyne crosslinker and various useful functional groups were introduced to the nanoparticles such as triazoles and amine groups. Incorporation of the hydrophilic functional groups to the conjugated polymer nanoparticles resulted with patchy, janus-like nanoparticles. CB6 was used as a catalyst for the first time in nanoparticle synthesis for 1,3-azide alkyne Huisgen cycloaddition which formed a conjugated polymer-based nanosized rotaxanes. Crosslinking of the conjugated polymer nanoparticles was also achieved by the irradiation of the nanoparticles under UV light in order to get shape-persistent nanoparticles.Various functional groups of the conjugated polymer nanoparticles make them highly versatile for biological studies such as cell imaging and drug delivery in biological systems. Synthesized nanoparticles were fully characterized by dynamic light scattering (DLS) measurement, transmission electron microscopy (TEM), FT-IR spectroscopy and UV-Vis spectroscopy.