Limonit ve siderit agregalarının ağır beton üretiminde kullanılabilirliğinin araştırılması
The name of the thesis, the investigation of usability of limonite and siderite aggregates in production of heavy concrete
  1. Tez No: 306944
  2. Yazar: ZÜLFÜ MURAT DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜKSEL ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bilindiği gibi dünyada, özellikle Türkiye'de ağır betonlar uzun zamandan beri üretilmekle beraber ilk zamanlar kullanımları, kayma eğilimi gösteren ve devrilmeye karşı emniyette olmayan bazı özel yapıların söz konusu emniyetlerini sağlamak amacına yönelik dar bir alanda sınırlı kalmıştır. Ancak nükleer enerjinin gelişmesi özellikle nötron ve ? gibi cisimlerin içine girebilme yetenekleri yüksek olan öldürücü ışınlara karşı biyolojik koruyucu bir beton perde oluşturma zorunluluğu, bu beton perde kalınlığını minimuma indirgenmesine imkan veren, ağır betonlarla mümkündür. Ağır beton üretiminde genellikle Barit, Magnetit, Limonit, Siderit ve İlmenit gibi ağır agregalar kullanılmaktadır.Bu çalışmada, Malatya ili Hekimhan ilçesinde çıkarılan Siderit ve Limonit madenini farklı oranlarda beton karışımına katarak elde edilen betonlarda bazı mekaniksel, fiziksel ve durabilite özellikleri incelenmiştir. Yine bu karışımlardan elde edilen beton numuneler üzerinde radyasyon geçirimliliğini test etmek için nötron ve proton ışımaları verilmiş ve farklı kalınlıklarda geçirimlilikleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Heavy concrete has been produced for a long time in the world especially in the world. Previously, it was restricted to a limited area for the primary purpose of providing security to the buildings in the tendency of sliding. But, it is only possible with these heavy concretes that development of nuclear energy especially the obligation of creating a protective of biological concrete curtain against lethal rays with a high capability of entering into the bodies, such as neutrons and ? rays. Heavy aggregates such as Barite, Magnetite, Limonite, Siderite and Ilmenite are used in the production of heavy concrete. Aggregates.In this study, the durability, mechanical and physical features in concretes obtained by adding Siderite and Limonite mine ,exracting in Hekimhan county of Malatya province, in different rates were investigated. In order to test the radiation permeability in this mixture, neutron and proton radiances were given and permeability in different thicknesses were investigated on these samples.