Divriği Demir Madeni İşletmesi'nin Divriği, Sivas ve Türkiye ekonomisindeki yeri ve önemi
Place and importance in Divriği, sivas and Turkey economy of Divriği iron mine operation
  1. Tez No: 494067
  2. Yazar: AYŞE ALTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SEZGİN ZABUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Demir-çelik üretimi için uygun olan ve yüksek demir oksit içeriğine sahip olan mineraller ve kayaçlar demir cevheri olarak adlandırılır. Manyetit, hematit, götit, siderit ve limonit, cevher olarak işletilebilen demir mineralleridir. Demir özellikle Sanayi Devrimi yıllarında önem kazanmıştır. Ülkemizdeki yerli demir cevherleri yataklarının çoğu, birtakım safsızlıklar içermektedir. Türkiye'nin demir cevherleri direkt olarak (özellikle Divriği demir cevherleri) veya ithal cevherlerle harmanlanmış olarak yüksek fırınlarda kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Divriği Demir Madenler İşletmesi'nin (Ermaden) Türkiye / Sivas-Divriği ekonomisine katkılarını araştırmaktır. Bu araştırmada daha çok Türkiye Cumhuriyeti Kalkınma Bakanlığı, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (Maden Mühendisleri Odası ve Makine Mühendisleri Odası), World Steel Assocation ve U.S. Geological Survey gibi kuruluşların verilerinden yararlanılmıştır. Divriği Demir Madenleri 1937 yılında keşfedilmiş ve 1938 yılında Etibank tarafından işletilmeye başlanmıştır. Araştırma sonucunda, madenlerimizin Türkiye ekonomisine olan katkısını şu şekilde ifade edebiliriz: yerli demir cevheri üretiminin önemli bir kısmını gerçekleştirmek, Türk demir-çelik sektörünün gelişimine vesile olmak, katma değerin ithal ikamesi yoluyla ülkede kalmasını sağlamak, döviz tasarrufu sağlamak ve demir madenciliği ile demir-çelik sektöründe istihdam sağlamak. Söz konusu madenlerimizin ve maden işletmesinin bölgesel ekonomiye katkısı ise daha çok altyapı ve istihdam alanında olmuştur. Sonuç olarak, Cumhuriyetin ilk yıllarından beri faaliyette olan Divriği Demir-Madeni İşletmesi'nin, bölgesel ekonomiden ziyade ülke ekonomisine daha fazla fayda sağladığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Minerals and rocks which is suitable for iron-steel production and has high iron oxide content, are called iron ore.. Magnetite, hematite, goethite, siderite and limonite are iron minerals that can be exploited as ore. Iron has gained importance mainly in Industrial Revolution years. Most of the domestic iron ore deposits in our country contain some impurities. Turkey's iron ores are used in blast furnaces either as directly (especially Divriği iron ores) or as blended with imported ores. The aim of this work is to search for the contributions of Divriği Iron Mines Operation (Ermaden) to Turkey / Sivas-Divriği economy. In this work, data from some establishments such as the Ministry of Development, The Union of Chambers of Turkish Engineers and Architects (Chamber of Mining Engineers and Chamber of Mechanical Engineers), World Steel Assocation U.S. Geological Survey were benefited from. Divriği Iron Mines were discovered in 1937 and started to operate in 1938 by Etibank. In consequence of the research, we can express the contribution of our mines to the Turkish economy in the following way: to realize the majority of domestic iron ore production, to be conduce to in the development of the Turkish iron and steel industry, to ensure that the added value remains in the country through import substitution, ensure of foreign currency saving, and to provide employment in iron and steel sector with iron mining. The regional economy contribution of our mining and mining operations is mostly in the area of infrastructure and employment. As a result, the Divriği Iron Mine Administration, which has been in operation since the first years of the Republic, can be said to have benefited to country's economy more than the regional economy.