Karayolu üstyapı parametrelerinin belirlenmesinde kalite fonksiyon yayılımı yaklaşımı
Quality function deployment approach for determining parameters of highway pavement
- Tez No: 306988
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Geçmişte ve birçok alternatif ulaştırma sisteminin sürekli geliştirilmekte olduğu günümüzde hala en yaygın ve en çok tercih edilen ulaşım türü karayolu ulaşımıdır. Karayolu ulaşımını geliştirmenin yolu da üstyapı performansını artırarak, karayolu kullanıcılarına emniyetli, konforlu ve ekonomik bir yolculuk sunmaktan geçmektedir.Elde edilmek istenen performans ve kullanıcı memnuniyetine ulaşmadaki emniyet, konfor ve ekonomi parametrelerini sağlamak için birçok faktör göz önünde bulundurulmalıdır. Bu faktörler farklı kaplama türlerine göre farklılık gösterirler. Bu durum ayrıca bir karayolu projelendirmesinde hangi kaplama türünün seçileceği ve tasarım için ihtiyaç duyulan gerekliliklerinin ne derece önemli olduğu, hangisinin önce gelmesi gerektiğini de etkilemektedir. Bunun için bilinçli kararlar verilerek, doğru uygulamalar yapılmalıdır.Bu tez çalışması ile ortaya koyulmak istenen karayolu mühendisliği parametrelerinin Kalite Fonksiyon Yayılımı yöntemi aracılığı ile değerlendirilmesidir. Bunu yapmak için öncelikle Kalite Evinin de bir bölümü olan müşteri istekleri belirlenmiştir. Sırası ile daha sonra bu isteklerin hangi teknik gereksinimlerle sağlanabileceği, birbirleriyle ilişki dereceleri, teknik gereksinimlerin kendi aralarındaki ilişki durumları, müşteri isteklerinin önem dereceleri gibi değerler belirlenmiştir. Bu değerleri belirlemede müşteri olarak isimlendirilen paydaşlar; akademisyenler, inşaat mühendisleri, kamu kuruluşlarında ve özel sektörde ulaştırma alanında çalışanlar ile görüşülerek anketler yapılmıştır. Ayrıca bu katılımcıların birer karayolu kullanıcısı olduğu göz önünde bulundurulmuştur.Kalite Evinden elde edilen değerlere göre teknik gereksinimlerin önem sırası ortaya çıkmıştır. Bu sonuçlara göre de teknik gereksinimleri en çok karşılayan kaplama türünün hangisi olduğu kıyaslaması yapılmıştır. Yapılan kıyaslamada esnek ve rijit üstyapılar dikkate alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In the past and today, many alternative transportation systems are constantly being developed and the most common and preferred transportation type is highway transportation yet. Way to improve highway transportation is to increase pavement performance and to offer safer, comfortable and economic travelling to highway users.For providing safety, economy and comfort parameters to reach desired performance and user pleasure, many factors must be considered. These factors vary according to different types of pavement. This case also influences choosing type of pavement in a highway project and importance level of needed requirements for design and which preferential type is. Hence decisions should be conscious and right applications should be performed.In this thesis, highway engineering parameters are reviewed via Quality Function Deployment method. To do this, firstly customer demands, House of Quality, is specified. Respectively these demands providing technical measures, relationships of technical measures and importance of customer demands are determined. To scale and point these parameters, a questionnaire was made in consultation with the stakeholders called customers; academicians, civil engineers transportation stuff at private and public sector all are highway users as well.With regard to the obtained values the order of importance of technical measures are emerged. According to these results, a comparison is made to get which pavement type, flexible or rigid is the most suitable.