Dokuma Makinelerinde Arka Köprü Tasarımı
Backrest Roller Design of Weaving Machines
  1. Tez No: 307007
  2. Yazar: ÖZGE ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada dokuma makinelerinde kullanılan arka köprü çeşitleri ile ilgili literatür araştırması yapılmış, pozitif arka köprü, negatif arka köprü ve metal plakalı arka köprülerin çalışma prensipleri açıklanmıştır. Pozitif ve negatif arka köprü tipleri için, çözgü salma hareketi ve arka köprü hareketinin çözgü uzaması ve çözgü gerginliği üzerindeki etkisini belirleyen ilişkiler çıkarılmış ve matematiksel denklemler olarak ifade edilmiştir. Bu ilişkiler doğrultusunda, arka köprü parametrelerinin farklı değerlerinin arka köprü performansı üzerindeki etkileri incelenmiş ve sonuçlar karşılaştırmalı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a literature research is done about backrest roller types which are used in weaving machines. The principles of positive backrest roller, negative backrest roller and metal plaqued backrest roller systems are given. The let off motion and backrest roller?s motion?s effects on warp extension and warp tension are criticized for positive and negative backrest rollers. And the relations are given as mathematical equations. According to this relations, backrest roller?s performance is analysed for different backrest roller?s parameters and the results are criticised comperatively.