Zemin çivili duvar performanslarının değerlendirilmesi
Performance analysis of soil nailed walls
- Tez No: 307037
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. TUĞRUL ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez kapsamında kontrolsüz dolgu zeminde uygulanan zemin çivili duvar örnekleri için tasarıma esas alınan zemin mukavemet parametreleri ve sahada ölçülen deplasman değerleri kullanılarak zeminin deformasyon parametreleri geri analiz ile elde edilmiştir. Literatürde mevcut zemin çivili duvar hesap esasları limit denge analizlerine dayanmakta ve deformasyon tahminleri açısından eksiklikler içermektedir. Bu sebeple deformasyon analizlerinde sayısal modelleme yöntemlerine dayalı bir sonlu elemanlar programı tercih edilmiştir. Literatüre dayalı deformasyon tahminleri sahada ölçülen değerler ile karşılaştırılmıştır. Bu analizde kullanılan zemin parametreleri seçimi ve zemin çivili duvar elemanlarının rijitlik özelliklerinin hesap yöntemleri anlatılmıştır. İncelenen iksa kesitlerinin performans değerlendirmeleri çivi boyları ve çivi yoğunluklarını içerecek şekilde detaylı olarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the scope of this thesis, a soil nailed wall on a non-controlled fill is evaluated. The soil deformation parameters have been achieved via back analysis by using soil strength parameters which formed the basis for design, and the deformation values measured at site. Their calculation principle is based on limit equilibrium analysis. Therefore their deformation estimations do not provide exact figures. Hence, in their deformation analysis, finite element program is used as a numeric modelling method. Measured deformations are compared with deformation estimations based. Determination of soil parameters and calculation of strength parameters of soil nail wall components are defined. Performance analysis of observed retaining wall sections are interpreted including nail lengths and nail density.