Bulonlu çelik kolon kiriş birleşim analizi
Bolded steel beam column connection analysis
  1. Tez No: 307043
  2. Yazar: GÖKÇE ŞENYUVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN UZGİDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalısmada, bulonlu çelik kolon kiris birlesimi FEMAP NX NASTRAN sonluelemanlar programında modellenmis ve birlesimin plastik moment kapasitesinin,malzemeye baglı olarak degisim gösterdigi gözlenmistir. Depreme dayanıklı tasıyıcısistem boyutlandırma yaklasımı, büyük depremlerde çerçeve elemanlarında elastikolmayan davranısa izin vermektedir. Deprem hareketinin enerjisi bu lineer olmayandeformasyon ile harcanır. Birlesimde lineer olmayan deformasyonun yeterli miktardaolusabilmesi ve güvenli olarak gerçeklesebilmesi için; FEMAP NX NASTRANprogramında modelleme yapılırken; birlesim elemanları plastik teoriye göretasarlanmıstır. Birlesimlerin yeterince rijit olabilmesi için plastik mafsalın, birlesimdenbelli mesafe uzaklıkta ve kiris üzerinde olusması beklenir. Arastırılan birlesimde;plastik mafsal, kiris üzerinde ve gerekli görülen uzaklıkta olusmustur. Plastik mafsalınolustugu yer Fema Raporları ile uyumludur. Kolon kiris birlesimi farklı malzemelerkullanılarak analiz edilmis ve birlesimin plastik dönme kapasitesi arastırılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, bolted steel beam-column connection is modelled with FEMAP NXNASTRAN finite elements analysis program. And it is obtained that, plastic moment ofthe connection is changing by material. Earthquake Resistant Structural System DesignMethodology allows inelastic behavior in large earthquakes. The energy of earthquake isabsorbed with this inelastic deformation. When modelling with FEMAP NX NASTRAN,steel connections are designed and evaluated as per plastic theory to have an adequateand secure inelastic deformations. In order to provide a rigid connection, the plastichinge needs to form away from the beam connections. In this study, the plastic hinge isformed on beam with sufficient distance away from the connection. The location ofplastic hinge is suitable with Fema Reports. Beam-column connections are analyzedusing various types of materials, and the plastic rotation capacities are being examined.