Elmadağ-Şişli bölgeleri için kentsel koruma önerileri
Urban conservation recommendations for Elmadağ-Şişli district
  1. Tez No: 307048
  2. Yazar: ŞEYDA ŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIZ SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 568
Özet
Elmadağ-Şişli aksı, 19. yüzyılın ikinci yarısında Beyoğlu'nun sınırlarını genişletmesiyle oluşmuştur. Cumhuriyetin ilk yıllarında, İstanbul, yeni/yeniden gelişmekte olan bölgelerindeki modernist ev ve apartman inşaatları ile yeni bir dinamizm kazanmıştır. Bölgenin aksı ve kentsel karakteri bugünkü görünümünü 1950'lerden sonra almıştır. Bu süreçte, yerleşim bölgesi, çok katlı konut kompleksleri ve ofis bloklarından oluşan, kirli, kalabalık ve gürültülü bir kentsel alana dönüşmüştür. Şişli, bugün değişim ve dönüşümün kaçınılmaz göründüğü ve aynı zamanda tehdit oluşturduğu, şehrin en dinamik bölgelerinden biridir. İstanbul gibi derin tarihsel katmanları olan şehirlerde, görece yakın geçmişi korumaya, yetkilileri ikna etmenin ve kamuoyu oluşturmanın daha zor ve hassas olduğu bilinen bir gerçektir. Bu çalışmanın amacı Elmadağ-Şişli bölgelerinin kentsel sit alanı olarak kabul edilmesini ve kentsel korumanın sürdürülebilirlik, yaşanılabilirlik sorunlarını da üstlenmesi gerektiğini de göz önünde bulundurarak, Elmadağ- Şişli bölgeleri için fiziksel ve sosyal yönleri de dahil olmak üzere, bütüncül bir koruma yaklaşımı önermektir.
Özet (Çeviri)
Elmadağ ? Şişli axis formed in the second half of the 19th century as Beyoğlu began to extend its borders. Following the early years of the Republic, Istanbul regained a new dynamism during the 1930s with the construction of modernist houses and apartments in the new / re-developing areas. The axis and urban character of the site acquired its present appearance after 1950s. The residential zone facing the axis transformed into a crowded, polluted and noisy urban area consisting of multi-storey residential complexes and office blocks. Today as Şişli is one of the most dynamic locations in the city, the change and transformation of the area seems inevitable, which at the same time is a threat. It is clear that in cities having deep historical layers like Istanbul, it is more hard and delicate to convince the authorities and create public opinion for the need of preserving relatively recent past. The aim of the paper is to propose a holistic conservation approach including physical and social aspects for Elmadağ ? Şişli districts, regarding that urban preservation should undertake the responsibility to integrate the environmental, sustainability, and livability issues.