Contemporary housing in postmodern Istanbul
Postmodern İstanbul?da çağdaş konut
- Tez No: 307063
- Danışmanlar: PROF. DR. YURDANUR DÜLGEROĞLU YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Geçtiğimiz 20 yıl içerisinde kuşkusuz ki Istanbul'da birçok şey köklü değişime uğradı. Küresel sistemin bir parçası haline gelmek, ve bu sistemin ekonomik kalıplarının içerisine girmek, şehrin konut yapısına da belirgin bir biçimde yansımıştır. Türkiye'nin en büyük ve en gündemdeki şehri olarak Istanbul, küresel kent etiketinin kendisine atadığı görevleri yerine getirebilmek için değişmeye başlamış, diğer küresel kentlerin de bağlı olduğu sistemde rekabete iştirak etmiştir.Bu çalışma bir arka plan ve bir bugün söylemi üzerinden Istanbul'u incelerken, önce Cumhuriyet'in ilk yıllarında hayata geçirilen modernleşme ve modernizm dönemini açıklayıp, daha sonrasında postmodern diye adlandırılan dönem içerisinde Istanbul'un bu ana akımlardan nasıl etkilendiğini sorgulamaktadır.Postmodern dönem ekonomik, sosyal ve politik yönleriyle ele alınırken, konut paradigmasının bu söylem içerisindeki değişimi Istanbul'da hakim olan konut tipleri üzerinden okunmuş, sonuç olarak ise mevcut kentsel ayrışmayı önleyecek önerilerle sonlandırılmıştır.Çalışmanın yaklaşımı postmodern tüketim kalıplarının bireylerin kimliklerinin ayrılmaz bir parçasına dönüşmesi ve yaşam alanlarının bireyin toplum içerisindeki konumunu, ait olduğu sosyal katmanı ve kendisine ait alanı tanımladığı temsiliyetler halini almasına atıfta bulunmaktadır. Kökenlerini modernizmden alan postmodernist söylemler zinciri, mekanı dönüştürmeden önce mekanın tüketicisini dönüştürmekte, önüne çıkan yerel ve ulusal mekanizmaları ise yine kendi ürettiği araçlar olan küreselleşme, neo-liberalleşme ile aşmaktadır.Istanbul, küresel kentin tüketen bireyler için tasarlanmış bir sahne olduğu gerçeği ve uluslararası metanın dolaşımına olanak sağlayan mekan organizasyonu ön plana konularak konut alanları üzerinden ineclenirken, ortaya çıkan karşıtlıkların kentsel tasarım ve mimarlık alanlarında verdiği sonuçlar irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
In last two decades alot changed in Istanbul and Turkey. Becoming a part of global economic system and its new emerging trends has had significant impacts on housing habits of residents of metropols. Istanbul, being the biggest and economically most significant city in Turkey, was given the tag ?global city? and has been trying to obtain the needed preferenecs in order to fullfill this difficult duty.This work contains a background and presents reflection of Istanbul. The study will first provide a reflection over the modernization of Republic of Turkey from its former imperial days of Ottoman Period.The postmodern period, in integration with its economical, political and social aspects, will be inspected right after modernization period, and finally, the housing trends in light of these rhetorics will be explained. The final chapter will end with an evaluation of the aforementioned analysis and it will be followed by suggestions. The close relationship between postmodernism and Istanbul?s urban segregation is sought as result.Postmodernism, which has been imposing its rhetorics to the society, is particularly inspected in a comperative way with modernism, so that the contrast in living environments between two periods would be revealed.The superpositions of different profiles with diverse housing typologies in last chapter, grants the study the opportunity to read the uniqe interractions between different social stratifications and their living environment.The approach of the workis emphasizing the ways, in which the consumption habits becoming a vital part of individuals identities and the dwelling type being a representation way of the social strata of its owner. Instead of transforming the space, postmodernism transforms the consumer of the space first. The local and national mechanisms are overcome with tools such as neo-liberalism and globalization, which are rhetorics produced by postmodernism aswell.