Inventory of industrial packaging wastes in Izmir city
İzmir kenti endüstriyel ambalj atığı envanteri
- Tez No: 307099
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖRKEM AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Avrupa Birliği uyum sürecinde, Türkiye'de özellikle çevre konularında önemli yasal düzenlemeler yapılmıştır. Ambalaj atıklarının kontrolü ve yönetimi bu yasal düzenlemelerden biridir. Bu amaçla, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından yayınlanan Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği çerçevesinde belirlenen usul ve esaslara gore yapılan çalışmalar Türkiye genelinde hızla devam etmektedir. Ambalaj atıklarının kontrolündeki en büyük sıkıntı yeterli envanterin olmamasıdır.Bu çalışmada, Ambalaj Atıklarınınn Kontrolü'ne ilişkin Avrupa'da ve Türkiye'de yayınlanan ve uygulanan mevzuatlar ile Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan 2008-2012 yıllarını kapsayan Atık Yönetim Eylem Planı incelenmiştir. Atik Yönetim Eylem Planı, Türkiye'deki atık yönetimine ilişkin mevcut durumun belirlenmesi açısından önem taşımaktadır. Bu bilgilerden yararlanılarak, İzmir ilinde oluşabilecek sanayi kaynaklı ambalaj atık envanteri için öngörü yapılmıştır. Öngörü yapılırken, farklı sektörlerdeki sanayi kuruluşlarının yıllık ürettikleri ambalaj atık miktarı ve türleri ile yıllık üretimden satış miktarları dikkate alınmıştır.Bu çalışmayla, elde edilen bulgular çerçevesinde İzmir Metropol Alan içerinde yer alan dokuz farklı sektördeki 81 sanayi kuruluşlarından kaynaklanabilecek yıllık muhtemel ambalaj atığı miktarı ve bu atıkların cinslerine gore yüzdelik dağılımına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Significant legislative acts have been passed involving environmental issues in particular within the process of Turkey?s candidation for EU, one of which is packaging waste control and management. For the purpose concerned, studies have been accelerated involving methods and bases established within the context of Regulation of Packaging Waste Control issued by The Ministry Environment and Forestry. The biggest problem is that there is not any sufficient inventory concerning packaging waste control.The study has examined Waste Management Action Plan in 2008-2012 prepared by The Ministry of Environment and Forestry as well as regulations on packaging waste control in Europe and Turkey. Waste Management Action Plan is of great importance in determining the present status covering the waste management in Turkey, considering which a prediction has been made on inventory of packaging waste likely to appear in province of Izmir. In doing so, annual amounts and types of packaging waste produced and sales on output of industries in different sectors have been taken into account.The study has managed to achieve annual packaging waste amounts likely to be caused by 81 industries in nine different sectors in Izmir Metropolitan Area and their percentile break downs based on data obtained.