Sayısal mimarlık uygulamalarının yapım süreçlerinin irdelenmesi
Examination of the processes of the construction of digital architectural application
- Tez No: 307100
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET VEFA ORHON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Sayısal mimarlık uygulamalarının geleneksel mimariden ayrımı, tasarım ve üretim süreçlerinin sayısal ortamda, hesaplanabilinir veriler üzerinden gerçekleştirilmesindedir. Bu veriler tasarım ve yapım süreçlerinde süreklilik gösterir. Sayısal süreklilik, tasarımın ilk aşamalarında kullanılan bilgi tabanlı ve genellikle üç boyutlu sayısal modelin ya da performans verisinin, tasarım geliştirme ve üretim aşamalarında da kullanılmasıdır. Bilgisayar ardındaki sayısal ve algoritmik yapı tasarımcıya geleneksel tasarım ortamından farklı imkanlar vermektedir. Tasarım ve yapım süreçleri iç içe süreçler olarak gelişir; aynı bilgi tabanlı model form, strüktür ve malzemenin şekillenmesinde de kullanılır.Bu çalışmada, sayısal tabanlı tasarım teknikleri ve üretim teknolojilerinin mimari yapım sürecinde yarattığı değişimi araştırmak amaçlanmıştır. Bu kapsamda alan çalışması yapılarak sayısal mimarlık uygulamalarının yapım süreçlerine yakından bakılacaktır. Sonuç bölümünde sayısal tasarım ve üretim teknolojilerinin mimari yapım sürecindeki kullanımlarının yapı form, strüktür ve malzeme kullanımında yarattığı potansiyeller ve dönüşümler irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
Distinction of the digital architectural applications from traditional architectural application that their design and production processes are done through computable data in the digital medium. This data shows continuity on both design and construction processes.“Digital continuity”may be refered as the usability of info-based data which is usually used in the initial design stage, a three-dimensional digital model or performance data in the use of design development and production stages. Digital and algorithmic structure behind the computer gives numerous possibilities to the designer from the traditional design medium. Design and construction processes develop as intertwined procedures. Same info-based model is also used to shape the structure, form and materials.This study aims to examine the changes in the architectural construction process which is created by digital based design techniques and manufacturing technologies. In this scope, this research report will take a closer look at the construction processes of digital architectural applications. In the conclusion, how digital design and manufacturing technologies in the architectural construction process transforms building form, structure and material usage will be discussed.