İzmir Yöresine ait dört zemin örneğinin malzeme özellikleri ve katı atık alanlarında bariyer zemin olarak kullanılabilirliğinin araştırılması
An investigation of the material properties of four soil samples from Izmir area and their suitability assessment for waste storage barrier use
- Tez No: 307098
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Türkiye'nin üçüncü büyük ili olan İzmir, sürekli göç alması nedeniyle nüfusu artan ve buna bağlı olarak üretim-tüketim miktarının hızla arttığı bir Metropol şehrine dönüşmüştür. Tüketimin artmasıyla birlikte çöp üretimi artmış ve oluşan bu katı atıkların gelişigüzel depolanmasının sebep olduğu yer altı suyu kirlenmesi, koku kirliliği ve görüntü kirliliğini önlemek amacıyla düzenli katı atık depolama sahaları yapılması gerektiği gündeme gelmiştir. Ancak, şehrin katı atık depolaması için uygun zemin ve bölgesel şartlarını sağlayan alanlar oldukça kısıtlıdır. Zemin açısından uygun olan bölgeler şehir merkezine yakındır. Şehir sınırları içerisinde akarsu ve mevsimlik derelerin yoğunluğu yer seçimini zorlaştırmaktadır. Bu nedenle şehir merkezine uygun mesafedeki boş alanların zemin iyileştirme yöntemleri kullanılarak katı atık depolama alanları olarak oluşturulması zorunlu hale gelmiştir.Bu tez kapsamında, çevre koşullarını sağlayan ancak zemin geçirimliliği uygun olmayan bölgelerde, İzmir İli içinde ve yakın çevresinde bulunan Neojen killeri bariyer zemin olarak kullanılarak geçirimliliğin düşürülmesi ve bu sayede de uygun bölgenin depolama alanı olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu kapsamda İzmir Şehri sınırları içinde ve yakın çevresinde bulunan 4 farklı bölgeden (Bornova, Buca, Torbalı ve Turgutlu) kil numuneleri alınmış ve indeks özellikleri belirlendikten sonra kompaksiyon, serbest basınç direnci, metilen mavisi, iğne deliği ve dağılma deneyleri yapılmıştır. Kimyasal analiz, SEM ve XRD deneyleri ile diğer deneyler desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Izmir, the third largest province of Turkey turned into a metropolitan city due to its population growth by continuous migration, and consequently rapidly increasing production-consumption. With the increasing consumption, the waste production has increased and in order to prevent ground water contamination, smell pollution and visual pollution caused by this formed solid waste, constructing regular solid waste landfills has been noted. However, according to the background and regional conditions of the city, its solid waste storage areas are very limited. Appropriate areas in terms of ground is close to the town center. The density of seasonal streams and rivers within the city makes more difficult to choose the area. Therefore, the open spaces with the appropriate distance from the city center by using ground improvement methods are required to create storage areas.In this study samples located in Izmir area were investigated to use as a barrier ground at the waste storage areas with an improper ground permeability. In this context, in Izmir and its near surroundings samples were taken from four different regions (Torbalı, Turgutlu, Buca Bornova). After determining the index properties, compaction, unconfined compression strength, methylen blue, pinhole and dispersibility tests were performed. They were supported by chemical analysis, SEM and XRD.