Döşemelik kumaşların mekanik özellikleri üzerine bir araştırma
A research on the mechanical properties of upholstery fabrics
- Tez No: 307102
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR.DR. HAKAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Türkiye'nin döşemelik pazarındaki payını arttırması ve yerini sağlamlaştırması, ürettiği ürünlerin kullanım performanslarının iyi olmasına bağlıdır. Bu nedenle döşemelik kumaşların üretim parametrelerinin, kumaşların kullanım performanslarına etkileri iyi bilinmeli ve kullanım sırasında çıkabilecek problemler önceden tahmin edilip giderilmeye çalışılmalıdır.Bu çalışma kapsamında döşemelik dokuma kumaşlar, üretim teknikleri ve uygulanan performans testleri hakkında bilgiler verilmiştir ve numune olarak ürettirilen döşemelik kumaşların mekanik özellikleri incelenmiştir.Bu amaçla lif cinsi ve kumaş özelliklerinin etkilerini inceleyebilmek için, üç farklı örgü yapısında, iki farklı hammaddeli çözgü ve atkı iplikleri ile üç farklı atkı sıklığında kontrollü numune üretimi yapılmıştır. Hazırlanan numunelerin metrekare ağırlığı, kopma mukavemeti ve uzaması, yırtılma mukavemeti, ipliklerin dikiş kaymasına karşı mukavemeti, aşınma dayanımı, yüzey tüylenmesi ve boncuklanma yatkınlığı olmak üzere fiziksel ve mekanik özellikleri test edilmiştir. Elde edilen test sonuçlarına göre lif cinsi, örgü yapısı ve atkı sıklığının kumaşların mekanik özellikleri üzerinde meydana getirdiği etkiler, istatistiksel olarak değerlendirilmiş ve istatistiksel değerlendirmelere göre yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Strengthening and increasing the market share of Turkey in the global upholstery fabrics industry depend on better performance quality of the manufactured upholstery fabrics. Thus, the effects of production parameters on the usage performances of the fabrics should be known and the problems, which may arise during usage, should be predicted beforehand so that they can be avoided.In the context of this study, general knowledge about woven upholstery fabrics, production methods of these fabrics and the performance tests applied to these fabrics are given and the mechanical properties of woven upholstery fabric samples manufactured within this study are examined.For this purpose, fabric samples with two different weft densities and of three different weave patterns with two warp and weft yarns whose raw materials were different were manufactured in order to investigate the effect of fibre type and fabric properties. The physical and mechanical properties such as weight per unit area, breaking strength, elongation at break, tear strength, seam slippage resistance of yarns, abrasion resistance, propensity to surface fuzziness and to pilling were determined by relevant tests. Based on the results, the effect of the fibre type, weave pattern and weft density on the mechanical properties of upholstery fabrics were determined and statically evaluated.