Kirişsiz döşemeli sistemlerde yatay kuvvetler etkisi altında rijitlik değerlerinin araştırılması
- Tez No: 2507
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RUHİ AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Ö7ET: Bu tezde kirişsiz döşemeli sistemlerin yatay kuvvetler etkisi al tında rijitlikleri araştırılmıştır. Giriş bölUmünde araştırmanın amacı ve izlenecek yol açıklanmıştır. 1. Bölümde eğilmeye çalışan plak teorisi anlatılarak plağın çözü münde kullanılan analitik ve nümerik çözüm metodlarından bazıları özet lenmiştir. 2. Bölümde ise nümerik çözüm metodlarından Sonlu Elemanlar Metodu plak eğilme problemine uygulanmış ve hazırlanan bilgisayar programında kullanılan eleman ri.iitlik matrisi elde edilmiştir. 3. Bölümde kirişsiz döşemeli sistemlerin çözümlerinde kullanılan ACI, DİN, TSE gibi yönetmeliklerle, bazı araştırmacıların bu konuya yap mış oldukları katkılardan bahsedilmiştir. 4. Bölümde, sonlu elemanlar metodu bu araştırmada kullanılan ki rişsiz döşemeli modele uygulanarak değişik kolon ve döşeme boyutlarına göre yatay yük etkisi altında plağın eğilme rijitlikleri hesaplanmıştır. 5.JBölümde ise, döşeme rijitlikleri (a moment geçiş katsayıları) kirişsiz döşemeli sistemlerde açı metodu denklemlerine uygulanarak kulla nılmıştır. 6. Bölümde metodu açıklayıcı iki örnek sunulmuş ve aynı örnekler bir de dinamik yükler altında kirişli ve kirişsiz olarak çözülerek elde edilen mod ve peryodlar karşı Taştın İmiş tır. Kirişsiz döşemeli sistemlerin çözümünden elde edilen düğüm nokta sı dönmelerini kullanarak yatay yük etkisi altında döşemede oluşacak mo ment dağılımı da, bu bölümde verilmiştir. Sonuç BölUmünde ise, kirişsiz döşemelerin kiriş teorisine benze tilerek çözülemeyeceği belirtilmiştir. Ek. 1 ve 2 de a moment geçiş katsayıları, Ek. 3 de ise sonlu ele manlar plak programı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT: In this thesis the stiffness of the flat plate structures is studied for lateral loading. The goal of the investigation and the method are explained in the introductuon. The first Chapter is devoted to the theory of plate bending. Some analytical and numerical solution techniques are summerized in this chap ter. The Finite Element Method of numerical solution techniques is app lied to the plate bending problem and the element stiffness matrix which is used in the program is given in the second Chapter. Some of the Codes as ACI, DIN, TSE for the analysis of flat plate structures and the contributions of some other authors to the subject are given in the third Chapter. In Chapter 4, the finite element method is applied to the flat plate model which is used in this investigation and the bending stiffness of slab is calculated for lateral load and for different dimensions of cUiuiuiia aııu pıaıes. The slab stiffness (a carry over factor) is used to apply the slope deflection equation method to the flat plate structures in the fifth Chapter. Finally in Chapter 6, the solution of two examples are presented to illustrate the method. The same examples are solved for free vibration and for two different cases. One is flat slab and the other is slab res ting on beams, and the results of modes and periods are presented for these two cases. The moment distribution of slabs are investigated for lateral loa ding by using the nodal rotations which are calculated from the analysis of flat plate structures. In the conclusion, we have presented th&t the beam theory is not applicable to flat plate analysis. The carry over factors (a) are given in Appendices 1,2 and the plate program of finite element formulation is given in Appendix 3.