Mevcut betonarme ve yığma binaların depreme karşı onarım ve güçlendirme yöntemleri ve İzmir'deki bazı uygulama örneklerinin irdelenmesi
Repair and fortification of existing reinforced concrete and masonry buildings against earthquake and the examination of some examples in İzmir
- Tez No: 307101
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ORBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Mühendislik Bilimleri, Architecture, Engineering Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Çalışmada mevcut betonarme ve yığma binaların depreme karşı onarım ve güçlendirme yöntemlerinin incelenmesi amaçlanmış, her bir yöntemin yapı sistemine veya yapı elemanına katkısı araştırılarak, yöntemlere ait uygulama detaylarına yer verilmiştir.Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik (DBYBHY) 2007`e göre güçlendirme projesi öncesi mevcut binaların performanslarının değerlendirilmesi yapılmadan önce, yönetmeliğin betonarme ve yığma yapılar için getirdiği düzensizlik durumları ve kuralları sunulmuştur.Tez kapsamında, İzmir ili, Bornova ve Seferihisar ilçelerinde bulunan bazı betonarme ve yığma yapılar ele alınmıştır. DBYBHY 2007 çerçevesinde irdelenen yapıların, yönetmeliğe göre düzensizlik durumları araştırılarak, deprem dayanımlarının yeterlilikleri saptanmıştır. Depreme benzeyen yükler altında performans analizleri yapılmış ve can güvenliği performans seviyeleri belirlenmiş yapıların durumuna göre, uygulanmış güçlendirme modelleri irdelenmiştir. İrdelenen bu örneklerin olumlu ve olumsuz yönleri belirlenerek, daha avantajlı çözüm önerileri sunulmaya çalışılmıştır. Daha önce uygulanmış olan güçlendirme modelleri ile tez kapsamında yeni çözüm önerisi olarak sunulan güçlendirme modelleri, hem performans hem de maliyet açısından karşılaştırılarak, tez kapsamında önerilen çözümlerin avantaj veya dezavantajları sunulmuştur. Güçlendirme modelleri için maliyet analizleri, Bayındırlık Bakanlığı 2010 birim fiyat listesi kullanılarak yapılmış, güçlendirme yöntemlerinin ekonomikliği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is intented to examine repair and fortification of existing reinforced concrete and masonry buildings against earthquake. The application details which belong to each method that takes place in the study, are presented in order to explain the contribution of each method, to system of the buildings or the building element.After presenting incoordination positions and rules for reinforced concrete and masonry buildings, performans levels of existing buildings are evaluated according to DBYBHY 2007, before fortification.Some of the reinforced concrete and masonry buildings in İzmir city, Bornova and Seferihisar county, are examined, in this study. The buildings are examined in scope of DBYBHY 2007, incoordination positions are determined and it?s observed that thay have a low earthquake resistance. It is observed that the buildings with performance analysis under loads similar to eartquake are in inadequate capacity in terms of life safety and different fortification models are designed by choosing different fortification methods according to position of the buildings. The performance analysis are maden again after fortification projects and results about life safety are obtained. Lastly, the advantages and disadvantages of the fortification projects are presented. The cost analysis for the fortification models are calculated using, Turkey Ministry of Public Works 2010 cost list and the economy of fortification models are inquired.