Balancing mixed model assembly lines in an automotive supplier by reconfiguring layout
Bir otomotiv tedarikçisindeki karışık modelli montaj hatlarının yerleşimin yeniden düzenlenmesi ile dengelenmesi
- Tez No: 307109
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZCAN KILINÇÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada karışık modelli montaj hatlarının dengelenmesi problemi Bukchin, Dar-El, Rubinovitz (2002) tarafından kullanılan komşuluk araştırması metodu ile ele alınmıştır. Bunun yanı sıra ele alınan uygulama modeli Just in Time (JIT) mantığı ile çalışmaktadır. Mevcut durumda U şeklinde konumlandırılmış düz hat mantığı ile çalışan montaj hattı, paralel iki hatta çevrilmiştir. Bu hatlara atanan modellerin görev dağılımları komşuluk araştırması metodu kullanılarak MATLAB yazılımıyla geliştirilmiştir. Mevcut durum ve MATLAB yazılımı ile elde edilen en iyi çözüm, ARENA benzetim programı ile çalıştırılmıştır ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this paper, mixed model assembly line balancing problem is discussed with neighborhood search method that utilized by Bukchin, Dar-El, Rubinovitz (2002).In addition, the application model that dealt is working in Just in Time (JIT). In the current situation, the U-positioned assembly line running with straight line logic is turned into two parallel lines. The task assignment of models that assigned to these lines is improved with MATLAB software by using neighborhood search method. The current situation and the best solution that is obtained by the MATLAB software were run with ARENA simulation. And the results obtained were compared.