Utilization of nanostructures with high binding capacity to remove pesticide pollutions from water
Yüksek bağlama kapasiteli nanoyapılar kullanarak sulardan pestisid kirliliğinin uzaklaştırılması
- Tez No: 307112
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜNİRE NALAN TÜZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Ekinlerin böcek ile yıkımını kontrol amacıyla pestisit kullanımı son 20-30 yılda artmıştır. Pestisit ve kalıntıları, toprak ve havaya karışmıştır, hatta yeraltı ve yüzey sularına da ulaşmış olabilir. Pestisitlerin yaygın kullanımı yüzünden, çevre ve sağlık problemleri ortaya çıkmıştır. Bu yüzden, çevresel bileşenlerden pestisitlerin uzaklaştırılması çok önemlidir. Bu nedenle, deltamethrinin sulardan uzaklaştırılması amacıyla kullanılmak üzere bu çalışmada yeni afinite kromatografik matriksi [poli (HEMA-MAT) nanoyapısı] sentezlendi ve su örneklerinden deltametrinin adsorpsiyonu için uygun koşullar belirlendi. Sentezlenen poli (HEMA-MAT) nanoyapılar, Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FTIR), taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve elementel analiz ile karakterize edildi. Maksimum adsorpsiyon kapasitesi 315,6 mg/g olarak bulundu ve nanoyapının birim kütlesi başına adsorplanan deltametrin miktarı yaklaşık 800 mg/L'de plato değerine ulaştı. Adsorpsiyonun asidik ortamda daha istemli olduğu belirlendi. Dere ve yeraltı suyu gibi gerçek su örneklerindeki deltametrin miktarları belirlendi ve poli (HEMA-MAT) nanoyapılar kullanılarak etkin bir şekilde uzaklaştırıldı. Ayrıca, poli (HEMA-MAT) nanoyapıların adsorpsiyon kapasitelerinde önemli bir azalma olmaksızın tekrar tekrar kullanılabilecekleri sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Use of pesticides to control crop destroying insect has increased exhibited in last two to three decades. Pesticides and their residues were entered in soil, air and may be leached into ground and surface waters due to their widespread usage. Therefore, removal of pesticides from environmental medium is very important. Hence, poly (HEMA-MAT) nanostructures, novel affinity chromatography matrix for adsorption of deltamethrin synthesized and the optimum conditions for the adsorption of deltamethrin from water samples were also determined in this study. Poly (HEMA-MAT) nanostructures were characterized by Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR), scanning electron microscopy (SEM), and elemental analysis. Maximum adsorption capacity was found to be 315.6 mg/g and the adsorbed amounts per unit mass of nanostructures reached to a plateau value at about 800 mg/L. It was observed that adsorption was more favour in acidic medium. Amounts of deltamethrin in real water samples such as river and ground waters were determined and removed efficiently using poly (HEMA-MAT) nanostructures. Also, we concluded that the poly (HEMA-MAT) nanostructures can be effectively used in deltamethrin adsorption without detectable losses in their initial adsorption capacities.