Kayseri bazaltının yapıtaşı olarak kullanım olanaklarının araştırılması
To examine the use of Kayseri city area basalt products as construction material
  1. Tez No: 307121
  2. Yazar: ERSİN KOÇAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, ülkemizde bol miktarlarda bulunan doğal taşlardan Kayseri bazaltının, yapı taşı olarak kullanılmasını incelemek amacıyla yapılmıştır.Çalışmanın ilk bölümünde literatür araştırması yapılmıştır. Bu bölüm, farklı araştırmacıların bazalt ile ilgili yaptığı çalışmalar, kayaçlar, Türkiye'de doğal taşlar, bazaltın genel özellikleri ve Türkiye'de bazalt ile ilgili elde edilen bilgilerin derlenmesinden oluşmaktadır. Araştırmacıların çalışmalarından oluşan kısımda, materyal olarak kullandığımız ve Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde bulunan bazalt taşı ham madde kaynaklarının incelenmesini ve ortaya çıkan sonuçların değerlendirilmesini konu alan çalışmalarla ilgili bilgi verilmiştir.Kayaçlar ile ilgili genel bilgilerin verildiği bölümde, kayaç sınıflarından metamorfik ve tortul kayaçlar hakkında özet bilgiler verilirken, bazaltın da içinde bulunduğu magmatik kayaçlara ayrıntılı olarak değinilmiştir.Türkiye'de doğal taşların yapı taşı olarak kullanımının değerlendirilmesinin yapıldığı bölümde, bazaltın Türkiye'de hangi bölgelerde bulunduğu ve bazalt madenciliği hakkında bilgiler verilmiştir.Doğal taş olarak bazalt hakkında genel bilgilerin verildiği bölümde ise bazalt taşının genel olarak fiziksel, kimyasal ve mekanik özelliklerine değinilmiş, kullanım alanlarıyla ilgili bilgiler verilmiştir. Bazaltlarda genel olarak kullanılan yüzey işlemleri açıklanmıştır.Litaratür araştırması bölümünün son kısmını Kayseri ili ve kullandığımız bazalt taşı ile ilgili genel bilgiler; hammaddenin eldesi, üretimi, bölgeye bağlı özellikleri, geçmişte ve günümüzde yapılarda kullanımına değinilmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde, Kayseri bazaltı olarak üç ayrı bölgeden elde edilen bazaltın mekanik, fiziksel ve kimyasal özelliklerinin tespiti için yapılan deneysel çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın hangi standartlara göre nasıl yapıldığı ve elde edilen sonuçlar açıklanmıştır.Deney sonuçları standartlar ile karşılaştırıldığında birçok parametrede Kayseri bazaltının istenilen değerleri karşıladığı görülmüştür. Sonuç olarak Kayseri bazaltının yapı taşı olarak kullanılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis to examine the use of Kayseri city area Basalt products as construction material, which is one of the large quantities of natural stone reserves of Turkey.Literature research has been primarily of the first part of thesis. First part content is; related studies from different researchers, rocks, natural stones of Turkey, general properties of Basalt and the information about studies which has done in Turkey. In the part of other researchs; the information given about the different Basalt reserves of Turkey and evaluation of the outcomes.At the first part of this thesis the informations given about rocks, classification of rock types, information about metamorphic rocks, sedimantery rocks and detailed information about igneous rokcs and Basalt.On the other part of this thesis informations given about to use natural stones as construction material in Turkey, areas which has got Basalt reserves and the mining of Basalt.At the part of Basalt as natural stone informations given about physical, chemical and mechanical properties of Basalt and the usage areas and the surface processes.On the last part of literature the informations given about, city of Kayseri, Basalt of Kayseri, product of raw Basalt materials, usage of the historical and the present building constructions.Three different Basalt reserve samples are used of Kayseri city area and tested physical, chemical and mechanical properties. At the second part of this thesis informations given about the tests, test standarts and the results.When the tests results compared to the standarts, most of parameters are determined that Kayseri city area basalts are suitable to use as construction material.