Kraniyotomilerde çivili başlık ve insizyona hemodinamik yanıtın önlenmesinde ve postoperatif analjezide bupivakain ve levobupivakain ile yapılan skalp bloğun etkinliğinin araştırılması
The effects of scalp block with bupivacaine versus levobupivacaine on the hemodynamic response to head pinning and incision during craniotomy and the evaluation of efficacy on postoperative analgesia
- Tez No: 307159
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BİLGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Kraniyotomi olgularında % 0.5 bupivakain ve levobupivakain ile yapılan skalp bloğunun çivili başlık ve insizyona bağlı hemodinamik yanıtın önlenmesindeki etkinliğini, postoperatif analjeziye ve analjezik ihtiyacına etkisini araştırmayı amaçladık.Randomize, plasebo kontrollü, çift kör planlanan çalışmaya, etik kurul onamı sonrası elektif kraniyotomi geçirecek ASA I-II, 18-85 yaş arası 90 olgu; Grup B: (20 ml %0.5 bupivakain, n=30), Grup L: (20 ml %0.5 levobupivakain, n=30) ve Grup K: (20 mL 0.9 normal salin, n=30) olacak şekilde rastgele gruplandırıldı. Anestezi indüksiyonu sonrası çivili başlık yerleştirilmesinden 5 dk. önce skalp bloğu gerçekleştirildi. Sistolik (SAB), diastolik (DAB), ortalama arteriyel basıncı (OAB), kalp atım hızı (KAH), periferik oksijen saturasyonu (SpO2) ve soluk sonu karbondioksit (ETCO2) değerleri kontrol (Z1), indüksiyondan 1dk (Z2) ve 5 dk sonra (Z3), blok sırasında (Z4) ve 1 dk sonra (Z5), çivili başlık yerleştirilmesi sırasında (Z6) ve 1 dk sonra (Z7), insizyon öncesi (Z8) ve 1 dk sonra (Z9), cilt kapatılması (Z10) ve 1 dk sonra (Z11) kaydedildi. Postoperatif ayılma ünitesinde gözlenen komplikasyonlar (bradikardi, hipotansiyon, ilaç alerjisi, bulantı, kusma) kaydedildi. Postoperatif bilinci açık hastalarda 2, 4, 8, 12, 16 ve 24. saatlerde 10 cm'lik vizüel analog skala (0 hiç ağrı yok, 10 olası en kötü ağrı) ile ağrı değerlendirilerek; postoperatif dönemde VAS 2'nin üzerinde ise analjezi için diklofenak i.m 75 mg ve VAS 5'in üzerinde ise dolantin 100 mg i.m yapılması planlandı.
Özet (Çeviri)
In our study we aim to investigate the effects of scalp block with 0.5% bupivacaine and levobupivacaine on the hemodynamic response to head pinning and incision during craniotomy and to evaluate efficacy on postoperative analgesia and analgesic requirement.After ethics committee approval 90 ASA status I-II patients, aged 18 to 85 years who planned elective craniotomy were allocated to randomized, placebo controlled double-blind study and patients were randomly divided into three groups to receive either 0.5% bupivacaine 20 ml Group B (n=30), 0.5% levobupivacaine 20 ml Group L (n=30) and saline as placebo Group K (n=30). After the anaesthesia induction, 5 minutes before the head pinning scalp block was performed. Systolic (SAP), diastolic (DAP) and mean arterial pressure (MAP), heart rate (HR), peripheral oxygen saturation (SpO2) and end-tidal carbon dioxide (ETCO2) were recorded at basal (Z1) , 1 (Z2) and 5 min after the induction of anaesthesia (Z3), during (Z4) and 1 min after scalp block (Z5), during (Z6) and 1 min after head pinning (Z7), during (Z8) and 1 min after incision (Z9), during (Z10) and1 min after closure of skin (Z11). Also complications (bradycardia, hypotension, drug allergy, nause, vomiting) in postoperative care unit were recorded. Patients who were awake postoperative pain was evaluated at 2.,4.,8.,16. and 24. hours with 10 cm visual analog scale (where 0 is defined as no pain at all and 10 is the worst possible pain) and in postoperative period planned to give diclophenac 75 mg im if VAS score was more than 2 and to give meperidine 100 mg im if VAS score was more than 5.