Supratentorial kraniotomilerde fentanil ve remifentanil karşılaştırması
Comparison of fentanyl and remifentanil in patients undergoing supratentorial craniotomy
  1. Tez No: 115727
  2. Yazar: MUSTAFA BÜLENT SUNGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HALİT MADENOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Bu çalışmada supratentorial yerleşimli tümör ve anevrizma nedeniyle kraniotomi uygulanan hastalarda fentanil ve remifentanilin hemodinamik stabilite ve postoperatif uyanma üzerine etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Supratentorial yerleşimli tümör ve anevrizma nedeniyle kraniotomi uygulanan ASA I-II grubu 51 hasta rastgele iki gruba ayrılarak; Grup Fde (n=27) fentanil infüzyonu, Grup II' de (n=24) remifentanil infüzyonu uygulandı. Anestezi indüksiyonunda grup I hastalara 2 ug/kg fentanil, grup II hastalara lug/kg remifentanili takiben 2 mg/kg propofol ve 0.1 mg/kg vekuronyum verildi. % 50 N2O-O2 karışımı içerisinde % 0.8-1 isofluran ile birlikte grup I'de 0.02 ug/kg/dk fentanil, grup E' de 0.2 ug/kg/dk remifentanil infüzyonu verilerek anestezi idamesi sağlandı. Hastaların operasyon süresince KAH, OAB ve SpO2 değerleri ile postoperatif ekstübasyon, sözlü uyaranla göz açma, oryantasyon ve Aldrete skorunun 8'den fazla olma süreleri kaydedildi. 44Remifentanil grubunda peroperatif 60, 90, 120. dakikalardaki KAH değerleri fentanil grubuna göre daha düşüktü. Remifentanil grubunda OAB değerleri 30, 60 ve 150. dakikalarda fentanil grubuna göre daha düşüktü. Entübasyon, çivili başlık yerleştirilmesi ve ekstübasyon dönemlerinde KAH ve OAB değerleri her iki grupta da benzerdi. Gruplar arasında SpO2 değerleri açısından fark yoktu (p>0.05). Postoperatif ekstübasyon, sözlü uyaranla göz açma ve oryantasyon süreleri açısından her iki grup arasında fark yoktu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we aimed to compare the effects of fentanyl and remifentanil on hemodynamic stability and postoperative recovery in patients who underwent craniotomy because of supratentorial tumor and aneurysm. Fiftyone patients, ASA I-D, who were undertaken craniotomy because of supratentorial tumor and aneurysm, were randomly divided into two groups; in group 1 (n=27) fentanyl infusion was given and in group two (n=24) remifentanil infusion was given. Anesthesia was induced with 2 u,g/kg fentanyl in group 1 and 1 u,g/kg remifentanil in group 2, followed by the administration of 2 mg/kg propofol and 0.1 mg/kg vecuronium. Anesthesia maintenance was obtained by giving % 50 N2O-O2 mixture in % 0.8-1 isoflurane that combined with 0.02 [ig.kg1.trâa1 fentanyl infusion in group 1, and with 0.2 [xg.kg^.min1 remifentanil infusion in group 2. During the operation HR, MAP and SpOî values were recorded, and also time to postoperative extubation, eye opening, orientation and Aldrete score to be greater 8 were recorded. 46In remifentanil group, peroperative HR values at 60*, 9Ö01, 120a minutes were lower than fentanyl group. In remifentanil group, MAP values at 30th, 60th, 150th minutes were lower than fentanyl group. HR, MAP values at intubation, placement of pin holder and extubation were similar in two groups. SpOî values were not different between groups (p>0.05). Time to postoperative extubation, eye opening, and orientation was not different between groups.